Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Matki w Czechach i na Słowacji mają przywileje emerytalne

1
Podziel się:

Za wychowanie co najmniej jednego dziecka Czeszki i Słowaczki mogą pójść nawet 5 lat szybciej na emeryturę.

Matki w Czechach i na Słowacji mają przywileje emerytalne
(Alex E. Proimos/CC/Flickr)

Zarówno w Czechach jak i na Słowacji system emerytalny nagradza matki, które wychowały co najmniej jedno dziecko, przywilejem wcześniejszego przejścia na emeryturę. Oba kraje odchodzą jednak od tego systemu.

Czesi i Słowacy stopniowo wprowadzają obecnie taki sam wiek emerytalny dla obu płci, co ma pomóc w walce ze zmianami demograficznymi i w utrzymaniu coraz bardziej starzejącego się społeczeństwa.

Przywileje w Republice Czeskiej dotyczą matek urodzonych do 1977 roku. W przypadku późniejszych roczników zrównuje się wiek emerytalny mężczyzn i kobiet do 67 lat i ubezpieczonym nie przysługują żadne dodatkowe korzyści z tytułu opieki nad dziećmi.

Najwięcej zyskują kobiety urodzone między 1936 a 1960 rokiem: im czeski system emerytalny obniża wiek emerytalny w przybliżeniu o około 1 rok w zamian za wychowanie jednego dziecka, przy czym maksymalnie jest to pięć lat w przypadku opieki nad pięciorgiem lub większą liczbą dzieci. Stopniowo - im młodsza matka - _ nagroda _ za wychowanie dziecka zmniejsza się z kilkunastu do kilku miesięcy i ostatecznie zanika (w przypadku kobiet urodzonych po 1977 roku).

Na Słowacji, gdzie wiek emerytalny wynosi 62 lata zarówno dla kobiet i mężczyzn urodzonych po 1962 roku, obowiązują podobne zasady. Tam także system emerytalny kobietom urodzonym przed 1962 rokiem obniża od kilku do kilkunastu miesięcy wiek emerytalny w zamian za wychowanie jednego dziecka (maksymalnie pięć lat w przypadku pięciorga lub więcej dzieci).

Na stosowaną _ u naszych południowych sąsiadów _ formę wspierania polityki prorodzinnej powoływał się w środę poseł PSL, wicemarszałek Sejmu Eugeniusz Grzeszczak. Jego partia zaproponowała, by wraz z wydłużeniem wieku emerytalnego kobiet umożliwić matkom przechodzenie na wcześniejszą emeryturę. Kobieta mająca jedno dziecko pracowałaby o 3 lata krócej, mająca dwójkę - o 6 lat, a trójkę - o 9 lat krócej. Nie przesądzono, co w przypadku matek mających więcej dzieci. PO uważa, że pomysł jest nierealny.

O emeryturach czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/43/t191275.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/expose;w;zlotych;tyle;zaplacisz;za;reformy;tuska,151,0,969879.html) Expose w złotych. Tyle zapłacisz za reformy Tuska Rząd chce, byśmy pracowali dłużej na emerytury. Odbierze też przywileje i ograniczy ulgi podatkowe.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/80/t91472.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/wieksza;emerytura;dzieki;kredytom;hipotecznym,3,0,942851.html) Wyższa emerytura? Oni mają na to pomysł Projekt Ministerstwa Finansów dotyczący odwróconego kredytu hipotecznego obejmie zakresem wszystkie osoby. Nie tylko starsze.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/239/t86511.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/zwiazkowcy;emerytura;mundurowa;po;25;latach,23,0,851735.html) Związki: Emerytura mundurowa po 25 latach Funkcjonariusze służb mundurowych powinni mieć prawo do emerytury po 25 latach służby bez względu na wiek - taką propozycję związkowcy przedstawili ministrowi Michałowi Boniemu. To krok do przodu - ocenia Boni.
emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
UKRYTA PRAWDA
3 lata temu
DZIADEK NIE MA TAKICH SAMYCH SZANS TAK SAMO DŁUGO ZYC JAK BABCIA CO JEST NAUKOWO JUŻ DAWNO UDOWODNIONE.... -KOBIETY POWINNY MIAC OBOWIĄZEK URODZENIA PEWNEJ ILOSCI DZIECI ABY MIEC PRAWO PRZEJŚCIA NA EMERYTURĘ W TAKIM SAMYM WIEKU..!!!! -ŚWIATEM RZADZI NAUKA I METEMATYKA A RUJNUJE GO MOCHEROWA POLITYKA...