Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys w grecji
18.08.2012 18:59

Merkel i Hollande bez porozumienia w sprawie Grecji

Wciąż nie wiadomo, czy Grecy mogą liczyć na kolejną ratę programu pomocowego w wysokości 31,5 miliardów euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Powołując się na niemieckie media francuski tygodnik _ Le Nouvel Observateur _ podał, że prezydent Francji Francois Hollande i niemiecka kanclerz Angela Merkel nie mogą dojść do porozumienia w sprawie ewentualnego nowego planu pomocy dla Grecji.

_ Welt am Sonntag _, który ukaże się w druku jutro podaje, że rząd niemiecki przeciwny jest przygotowaniu kolejnego planu pomocowego dla Aten bądź odroczeniu terminów, jakie wyznaczono Grecji na wdrożenie reform finansowych. Berlin uważa, że przyznanie Grecji więcej czasu na sanację jej finansów, oznacza większe koszty ratowania tego kraju - podaje niemiecka gazeta powołując się na swoje źródła w kręgach _ europejskich _.

_ Le Nouvel Observateur _ przypomina, że 15 sierpnia rzecznik Merkel poinformował, iż pani kanclerz uznaje za wiążące ustalenia dotyczące wdrażania programu naprawczego w Grecji, która musi wprowadzić w życie reformy strukturalne i finansowe do roku 2014. Stanowisko takie prezentują również inne kraje europejskie, jak Finlandia, Estonia i Słowacja - podaje _ WaS _.

Hollande, a wraz z nim kilka państw południowej Europy skłonni są przyznać Grecji nowe środki pomocowe, aby uniknąć sytuacji, w której byłaby ona zmuszona opuścić strefę euro.

Merkel i Hollande mają się spotkać 23 sierpnia; tymczasem _ Financial Times _ podał 15 sierpnia, że Ateny poproszą o przedłużenie terminu wyznaczonego im na wdrożenie reform o dwa lata. Premier Grecji Antonis Samaras uda się 24 sierpnia do Berlina na rozmowy z panią kanclerz, a dzień później spotka się z prezydentem Francji w Paryżu.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/47/m221231.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/hiszpania;chce;zdecydowanej;interwencji;ebc,161,0,1143969.html) *Dramatyczny apel Hiszpanii o pomoc. Dłużej już nie wytrzymają? * Minister finansów Hiszpanii, Luis Guindos, żąda niczym nieograniczonej pomocy finansowej. Grecja stara się jednak wprowadzać w życie narzucone jej przez pożyczkodawców reformy; w środę minister finansów Grecji Jannis Sturnaras poinformował, że przywódcy tamtejszych partii politycznych z koalicji rządowej porozumieli się w sprawie dalszych oszczędności na sumę 11,5 mld euro, których żądają od Grecji jej pożyczkodawcy.

Na to, by Grecja wprowadziła dalsze oszczędności nalegali przedstawiciele trojki - Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Europejskiego Banku Centralnego i Komisji Europejskiej. Postawili to jako warunek dalszej pomocy międzynarodowej dla Aten.

Niedawno przedstawiciele trojki skontrolowali przebieg reform wdrażanych przez koalicję rządową, działającą zaledwie od czerwca. Realizacja programu reform jest opóźniona ze względu na niedawny impas polityczny w Grecji i dwukrotne wybory parlamentarne.

Jeśli raport trojki, spodziewany we wrześniu, będzie niekorzystny dla Aten, kraj nie otrzyma kolejnej transzy pomocy międzynarodowej i będzie mu grozić wyjście ze strefy euro.

Pogrążona w długach Grecja jest uzależniona od pomocy partnerów ze strefy euro i MFW. Pierwsza wstrzymana na razie rata drugiego programu, której wypłata ma być rozbita na kilka jeszcze mniejszych transz, wynosi 31,5 mld euro. Grecja nie otrzyma jej przed wrześniem.

Czytaj więcej w Money.pl
Merkel i Hollande razem uratują Grecję? To pierwsza oficjalna podróż zagraniczna nowego prezydenta Francji.
Hollande w greckiej TV. Mówi, co im grozi Prezydent Francji udzielił wywiadu greckiej stacji telewizyjnej cztery dni przed wyborami parlamentarnymi w tym kraju.
Hollande studzi zapędy Niemców. Inni też ważni Prezydent Francji Francois Hollande wypowiedział się przeciwko francusko-niemieckiemu tandemowi, jako jedynej sile napędowej UE.
Tagi: kryzys w grecji, merkel, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz