Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Merkel i Sarkozy gotowi zmienić Traktat UE

0
Podziel się:

Euroobligacje są niedopuszczalne. Kanclerz Niemiec i prezydent Francji chcą automatycznych sankcji za niedotrzymywanie deficytu.

Merkel i Sarkozy gotowi zmienić Traktat UE
(PAP/EPA)

Prezydent Francji i kanclerz Niemiec przyznali, że są otwarci na zmiany. Angela Merkel powiedziała, że są gotowi na wszystko, by utrzymać euro jako stabilną walutę.

aktualizacja 17:40

Angela Merkel i Nicolas Sarkozy przedstawili w Paryżu pakiet propozycji, które mają wyprowadzić wspólną walutę z kryzysu i nie dopuścić do podobnej sytuacji. Propozycje zostaną przekazane w liście skierowanym do przewodniczącego Komisji Europejskiej. Merkel i Sarkozy są gotowi na zmianę traktatów UE dla ratowania wspólnej waluty. Dopuszczają umowę między państwami eurogrupy otwartą dla innych państw.

- _ Musimy odzyskać zaufanie i zmocnić nasze decyzje w sprawie walki z kryzyse _m - powiedziała Angela Merkel.

Kanclerz Niemiec nie wyklucza, że reformy zmierzające do zaostrzenia dyscypliny budżetowej w Europie zostaną przyjęte tylko w gronie państw strefy euro. Stanie się tak, jeśli zmiana traktatu europejskiego napotka problemy.

Przywódcy zapowiedzieli, że dla ratowania euro są gotowi na wszystko. Zapowiedzieli uchwalenie trwałego paktu stabilności. Merkel i Sarkozy wymienili też m.in. wprowadzenie automatycznych sankcji dla państw za przekraczanie 3 proc. poziomu deficytu.

Merkel i Sarkozy powiedzieli, że euroobligacje nie są rozwiązaniem dla kryzysu w Unii Europejskiej. Przyznali jednocześnie, że ryzyko niedogadania się Francji i Niemiec groziłoby rozpadem UE.

Jak podkreślił na konferencji prasowej po spotkaniu Sarkozy, Francja i Niemcy _ preferują _ zmianę traktatu europejskiego przez 27 państwa, aby wzmocnić dyscyplinę finansową w eurogrupie. Szef francuskiego państwa zaznaczył jednak, że jeśli okaże się to trudne, możliwe jest alternatywne wyjście: umowa przyjęta przez państwa eurogrupy, ale otwarta dla innych państw spoza niej.

Według Sarkozy'ego, Paryż i Berlin oczekują, że do marca przyszłego roku państwa strefy euro porozumieją się co do nowego traktatu dotyczącego zarządzania eurolandem. Jak dodał prezydent, ten traktat zakładałby automatyczne kary dla państw strefy euro, które nie będą przestrzegać zasady trzyprocentowego deficytu finansów publicznych. Decyzja o sankcjach miałaby być podejmowana w drodze głosowania _ większością kwalifikowaną _.

Francja i Niemcy pragną także wprowadzenia w prawodawstwie wszystkich krajów strefy euro tzw. złotej reguły, czyli zasady utrzymywania w ryzach równowagi budżetowej przez dane państwo. Oceną realizacji _ złotej reguły _ miałby zajmować się trybunał konstytucyjny danego kraju. Liderzy obu państw potwierdzili, że Europejski Trybunał Sprawiedliwości nie będzie mógł _ anulować _ budżetów narodowych naruszających równowagę budżetową.

Według szefa francuskiego państwa, w czasie spotkania z niemiecką kanclerz ustalono, że Europejski Bank Centralny powinien być niezależny i że państwa UE powstrzymają się od jakiejkolwiek _ pozytywnej czy negatywnej _ oceny jego działań. Sarkozy ogłosił także, iż krokiem w stronę wzmocnienia zarządzania eurogrupą będzie zwoływane od tej pory co miesiąc spotkanie przywódców krajów eurolandu.

Przywódcy obu państw potwierdzili w poniedziałek, że Francja i Niemcy odrzucają emitowanie euroobligacji jako sposób na rozwiązanie kryzysu zadłużenia w strefie euro. Zgodnie z zapowiedzią francuskiego prezydenta, szczegóły poniedziałkowego porozumienia w Paryżu będą w środę przesłane listownie przewodniczącemu Rady Europejskiej Hermanowi Van Rompuyowi.

W obliczu spirali zadłużenia w eurogrupie Niemcy od dłuższego czasu domagają się zmian traktatów unijnych. Odrzucają też możliwość wprowadzenia euroobligacji i sprzeciwiają się zwiększeniu roli EBC, czego chciał do tej pory Paryż.

Ponadto Berlin żąda, by kontrolą i dyscyplinowaniem państw łamiących zasady fiskalne zajmowała się instytucja na szczeblu unijnym, podczas gdy Francja opowiada się za decydowaniem o tym wspólnie przez rządy.

Europejskie główne giełdy nie zareagowały na wspólne wystąpienie kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego w sprawie ratowania strefy euro.

O planach Merkel i Sarkozy'ego czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/43/t98347.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kryzys;eurolandu;niemcy;i;francja;pokonaja;roznice,97,0,981601.html) Trzy pomysły na uratowanie Europy. Wciąż nie wiadomo, czy Niemczy zgodzą się na interwencję EBC i emisję euroobligacji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/44/t98348.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kryzys;strefy;euro;merkel;i;sarkozy;zaprzepascili;szanse,61,0,981565.html) Ostro: Merkel i Sarkozy gorsi od Sikorskiego Prasa krytycznie ocenia ostatnie wystąpienia kanclerz Niemiec i prezydenta Francji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/78/t196430.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/merkel;i;sarkozy;chca;nowego;planu;dla;europy,65,0,976705.html) Merkel i Sarkozy chcą nowego planu Przywódcy Francji i Niemiec chcą nowego planu stabilności Unii Europejskiej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)