Notowania

merkel
26.03.2010 17:13

Merkel: Kryteria wejścia do strefy euro bez zmian

Kanclerz Niemiec zapewnia, że problemy Grecji nie utrudnią wejścia do strefy nowym członkom.

Podziel się
Dodaj komentarz
(World Economic Forum/CC/Flickr)

*_ - Mogę zapewnić, że zarówno Europejski Bank Centralny, jak i Komisja Europejska, które decydują o tym, kto zostanie przyjęty do strefy euro, nie będą dokładały wymogów tylko dlatego, że inne kraje w strefie mają kłopoty _ - powiedziała Angela Merkel. *Była to wyraźna aluzja do kłopotów Grecji.

_ - Kryteria nie będą inne niż te, na których rok temu wchodziła do strefy Słowacja _ - uspokoiła kanclerz dziennikarkę z Estonii (kraju, któremu obecnie najbliżej do strefy euro).

Odnosząc się do decyzji szczytu UE w sprawie Grecji, Merkel tłumaczyła, dlaczego opowiedziała się za udziałem Międzynarodowego Funduszu Walutowego w europejskim mechanizmie pomocy dla Grecji.

_ - Moim zdaniem stoimy przed problemem, z którym nie jesteśmy w stanie sobie sami poradzić. Dlatego byłam i jestem za bilateralnymi pożyczkami przy wsparciu ze strony MFW, który ma doświadczenie z takimi przypadkami. Chciałabym, żebyśmy w ramach unii walutowej mogli osiągnąć taki stan, że w podobnej sytuacji będziemy potrafili zadziałać sami. Dzisiaj jeszcze nie jesteśmy na tym etapie _ - powiedziała.

Na szczycie UE doszło w czwartek do porozumienia w sprawie mechanizmu pomocy dla Grecji z udziałem pożyczek bilateralnych krajów strefy euro i MFW, z zastrzeżeniem, że wsparcie europejskie ma być większościowe.

Tagi: merkel, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz