Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Merkel o decyzjach presonalnych na szczycie UE

0
Podziel się:

Według doniesień prasowych niemiecka kanclerz miałaby namawiać do kandydowania na to stanowisko Donalda Tuska.

Merkel o decyzjach presonalnych na szczycie UE
(Tim Reckmann/Flickr)
bFfIetdx

Przywódcy państw UE, którzy spotykają się dziś na szczycie w Brukseli, mogą jeszcze nie podjąć ostatecznych decyzji w sprawie obsady najwyższych stanowisk w UE - zasugerowała niemiecka kanclerz Angela Merkel przed rozpoczęciem szczytu.

Politycy nie wykluczają, że kolejny szczyt UE może odbyć się np. pod koniec sierpnia.

Na szczycie _ będziemy rozmawiać też o sprawach personalnych. Może tak być, że dziś odbędzie się tylko pierwsza dyskusja i dziś decyzje nie zapadną _ - powiedziała Merkel dziennikarzom.

bFfIetdz

Zasygnalizowała, że opowiada się za tym, aby zdecydować o całym pakiecie najwyższych stanowisk. Do obsady są funkcje szefa unijnej dyplomacji, przewodniczącego Rady Europejskiej, a także stałego szefa eurogrupy. - _ Jestem za tym, by podejmując decyzje, wyjaśnić wszystkie otwarte sprawy. Ale czy to dziś się uda? Myślę że raczej nie _ - powiedziała Merkel.

Polski eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski ocenił, że dzisiejszy szczyt może _ zakończyć się bez konkluzji _ w części dotyczącej obsady stanowisk. Dodał, że możliwe jest zwołanie dodatkowego szczytu UE pod koniec sierpnia.

_ Cuda się zdarzają, ale stanowiska są jeszcze na tyle rozbieżne i na tyle jest duża niejasność, która z tych funkcji komu ma przypaść, że ja bym nie obstawiał _ rozstrzygnięcia - powiedział Saryusz-Wolski.

_ Dzisiaj mamy większą jasność, co do tego, kto co myśli, kto czego się domaga i kto co wyklucza (...), natomiast do rozstrzygnięcia i do kompromisu jest jeszcze daleko _ - dodał.

bFfIetdF

Według Saryusz-Wolskiego rozważany jest m.in. podział pięcioletniej kadencji szefa Rady Europejskiej na dwie części między przedstawiciela socjalistów i chadeków - tak jak dzieli się kadencję szefa Parlamentu Europejskiego.

Także przewodniczący frakcji Europejskiej Partii Ludowej w europarlamencie Manfred Weber, który spotkał się w środę z centroprawicowymi przywódcami w Unii, nie wykluczył, że decyzje personalne zostaną odłożone. _ Jeśli będzie potrzeba kilku dni więcej, aby podjąć ostateczne decyzje (ws. stanowisk), to jeszcze nie będzie katastrofy _ - powiedział Weber, cytowany przez agencję dpa.

Poinformował też, że europejscy chadecy są sceptyczni wobec kandydatury socjaldemokratycznej minister spraw zagranicznych Włoch Federiki Mogherini na stanowisko szefa unijnej dyplomacji.

_ Dla frakcji EPL jest jasne, że chcielibyśmy kandydata na wysokiego przedstawiciela (ds. polityki zagranicznej), który odpowiada wadze UE i będzie jej twarzą _ - dodał.

bFfIetdG

Głównym zarzutem wobec włoskiej kandydatki jest brak doświadczenia w dyplomacji. Mogherini kieruje włoskim MSZ od lutego bieżącego roku. Wschodnioeuropejskie kraje UE uważają też, że Włoszka ma zbyt miękkie nastawienie wobec Rosji.

Wśród kontrkandydatów Mogherini wymieniany jest polski szef MSZ Radosław Sikorski i bułgarska komisarz ds. współpracy międzynarodowej i pomocy humanitarnej Kristalina Georgiewa.

Od kilku dni krążą pogłoski o możliwej kandydaturze premiera Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej. Według doniesień prasowych miałaby go do tego namawiać niemiecka kanclerz Angela Merkel. Pogłoski te przybrały na sile na Twitterze w dniu szczytu, gdy komentatorzy wymieniali możliwą konstelację Mogherini jako szefowej dyplomacji UE i Tuska na czele Rady Europejskiej. Taki układ mógłby zaspokoić aspiracje wschodnioeuropejskich krajów UE, a także zapewnić równowagę płci.

Jednak rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska potwierdziła we wtorek, że _ Tusk wybiera sprawy polskie i chce doprowadzić te wyzwania, których się podjął, do końca _. Powtórzyła tę deklarację również w środę.

bFfIetdH
Czytaj więcej w Money.pl
Tusk już w Brukseli. "Negocjacje będą długie" Czy Radosław Sikorski ma szansę zostać szefem unijnej dyplomacji? - _ Negocjacje będą trudne, bo każdy region chce powalczyć o swojego kandydata _- uważa rzecznik polskiego rządu.
Polska bez szans na ważne unijne stanowiska? Kandydatura 41-letniej Włoszki na następczynię Brytyjki Catherine Ashton krytykowana jest też przez niektórych polskich eurodeputowanych, zarzucających jej brak doświadczenia w dyplomacji.
Sikorski szefem unijnem dyplomacji? Tusk... Premier dziś po południu rozmawiał telefonicznie z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem.
Lansują kandydaturę Sikorskiego na... Największy włoski dziennik widzi w polskim ministrze spraw zagranicznych człowieka, który "być może ma jakieś innowacyjne rozwiązanie dla polityki Starego Kontynentu".
bFfIetea
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)