Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Merkel ostrzega Cypr przed nadużywaniem wyrozumiałości UE

0
Podziel się

W czasie narady w Bundestagu szefowa niemieckiego rządu miała powiedzieć, że nie ma zgody na to, aby władze Cypru sprawdzały granice wyrozumiałości.

Merkel ostrzega Cypr przed nadużywaniem wyrozumiałości UE
(PAP/EPA/SOEREN STACHE)
bDUqqvIl

Sytuacja na Cyprze coraz bardziej irytuje niemieckich polityków. Angela Merkel ostrzegła władze w Nikozji, aby nie testowały cierpliwości partnerów ze strefy euro.

[aktualizacja 12:07]

W czasie narady w Bundestagu szefowa niemieckiego rządu miała powiedzieć, że nie ma zgody na to, aby władze Cypru sprawdzały granice wyrozumiałości Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

bDUqqvIn

_ - Nie może być tak, że Cypr chce przetestować granice możliwości trojki kredytodawców czyli Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego _ - oświadczyła Merkel w trakcie specjalnego posiedzenia frakcji CDU/CSU w Bundestagu. Jej wypowiedź zrelacjonowali uczestnicy posiedzenia.

Szefowa niemieckiego rządu wyraziła również ubolewanie, że władze Cypru przez szereg dni nie komunikowały się z trojką. Jak zaznaczyła, partnerzy ze strefy euro nie zgodzą się na upaństwowienie cypryjskich funduszy emerytalnych.

Według uczestników posiedzenia, niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble powiedział, że Cypr nie może wymagać od trojki, by wszystko pozostało tak jak dotąd. Nie ma innej drogi niż uporanie się z przyczyną problemu, jaką są przede wszystkim zbyt wielkie rozmiary cypryjskiego sektora bankowego. _ Nie unikniemy jego sanacji _ - wskazał Schaeuble.

Merkel zwróciła uwagę, że oprocentowanie wkładów bankowych jest na Cyprze wyższe niż w Niemczech. Biorąc to pod uwagę, przedstawiony w ubiegłym tygodniu przez eurogrupę plan jednorazowego opodatkowania kont był do zaakceptowania - zaznaczyła kanclerz, deklarując jednocześnie swój sprzeciw wobec obciążania podatkiem wkładów drobnych posiadaczy.

bDUqqvIt

Cypryjski parlament odrzucił we wtorek projekt ustawy o wprowadzeniu jednorazowego podatku od wkładów bankowych, który był jednym z warunków sfinansowania przez międzynarodowych kredytodawców pomocy w kwocie 10 mld euro dla uratowania kraju przed niewypłacalnością. Założeniem było uzyskanie z tego podatku 5,8 mld euro, które państwo przeznaczyłoby na dokapitalizowanie banków.

Na Cyprze oczekuje się, że parlament kraju uchwali w piątek tak zwany _ plan B _, przewidujący uzyskanie wymaganej kwoty 5,8 mld euro od Kościoła prawosławnego, funduszy emerytalnych i innych instytucji.

Czytaj więcej w Money.pl
Merkel zapewnia: Troski i miłości mi nie brak Niemiecka kanclerz Angela Merkel odrzuciła sugestie komentatorów, jakoby politykę europejską traktowała chłodno i czysto pragmatycznie.
Kryzys w kraju UE. Urzędnicy bez pensji? Z powodu braku środków budżetowych urzędnicy państwowi mogą w tym miesiącu nie otrzymać wynagrodzeń.
UE przestaje być konkurencyjna. Co teraz? Angela Merkel ostrzega przed kosztami hojnego europejskiego państwa opiekuńczego.
bDUqqvIO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)