Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Merkel ujawnia, co myśli o plajcie Grecji

0
Podziel się:

Niemiecka kanclerz powiedziała co myśli o pomocy dla tego kraju i spekulacjach o wyjściu Aten z eurolandu.

Merkel ujawnia, co myśli o plajcie Grecji
(ec.europa.eu)

Niemiecka kanclerz Angela Merkel odrzuciła spekulacje na temat ewentualnego bankructwa Grecji. W rozmowie z radiem RBB Merkel wyraziła nadzieję, że Grecja wdroży reformy, które są warunkiem wypłaty kolejnej części wsparcia z pakietu ratunkowego.

_ - Najważniejszym przykazaniem jest uniknięcie niekontrolowanej niewypłacalności (Grecji), bo dotknie to nie tylko Grecję. Jest duże niebezpieczeństwo, że ucierpią wszystkie albo co najmniej kilka krajów strefy euro _ - powiedziała Merkel.

_ - Jeśli upadnie euro, upadnie Europa. Stawka jest bardzo wysoka. Dlatego każdy musi bardzo ostrożnie ważyć słowa. Nie potrzebujemy niepokojów na rynkach finansowych. Niepewność jest już wystarczająco duża _ - dodała.

Zdaniem Merkel _ należy uczynić wszystko, by utrzymać polityczną jedność strefy euro _. _ W przeciwnym razie szybko będziemy świadkami efektu domina _ - ostrzegła.

Niemiecka kanclerz powtórzyła, że Grecja musi przeprowadzić obiecane reformy, aby otrzymać kolejną transzę pomocy finansowej. _ Słyszymy, że grecki rząd dostrzegł powagę sytuacji i mam nadzieję, że zrobi to, co należy _ - powiedziała Merkel.

Jej zdaniem dobrym sygnałem jest to, że w środę do Aten powróci misja ekspertów Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego (tzw. trojka), która kontroluje realizację przez Grecję programu naprawczego. Od pozytywnych wyników kontroli zależy wypłata kolejnych transz wsparcia dla Aten.

_ - Wyświadczymy Grecji przysługę, jeśli nie będziemy spekulować, ale zachęcać ją do realizacji zobowiązań. Grecja wie, co ma robić _ - dodała Merkel.

Tę wypowiedź niemieckiej kanclerz media uznały za przestrogę dla wicekanclerza i ministra gospodarki Philippa Roeslera, który w opublikowanym w poniedziałek artykule nie wykluczył, że dojdzie do kontrolowanej niewypłacalności Grecji.

_ - Jeśli chcemy ustabilizować euro, nie może być tematów tabu. Dotyczy to również kontrolowanej niewypłacalności Grecji, jeśli odpowiednie instrumenty będą do dyspozycji _ - napisał Roesler, który jest przewodniczącym koalicyjnej liberalnej Partii Wolnych Demokratów (FDP).

Wypowiedź Roeslera wywołała spore zamieszanie na rynkach oraz w niemieckiej koalicji rządzącej.

Jeszcze dalej poszedł sekretarz generalny FDP Christian Lindner, który ocenił, że w ostateczności możliwe jest wystąpienie Grecji ze strefy euro. Także współtworząca niemiecki rząd bawarska chadecja CSU opowiedziała się za stworzeniem w traktacie UE prawnych możliwości opuszczenia strefy euro przez kraj łamiący zasady dyscypliny budżetowej i zagrażający stabilności wspólnej waluty.

Zarząd CSU przyjął jednogłośnie projekt uchwały na październikowy zjazd partii. Zapisano w nim: _ Jeśli kraj członkowski nie chce albo nie jest w stanie trwale wypełniać kryteriów konwergencji, musi istnieć możliwość opuszczenia strefy euro przy zachowaniu członkostwa w UE _.

O kryzysie w eurolandzie czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/t86633.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/niemiecki;ekspert;popiera;wyjscie;grecji;ze;strefy;euro,156,0,907676.html) Chce bankructwa Grecji. "Będzie taniej" W jego opinii restrukturyzacja greckiego długu nie uda się, jeśli kraj ten zostanie w unii walutowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/201/t100297.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/niemcy;grecja;moze;opuscic;strefe;euro,90,0,907354.html) Nie będą trzymać Grecji na siłę. Może odejść Takiego rozwiązania nie wyklucza Christian Lindner, sekretarz generalny Wolnej Partii Demokratycznej (FDP).
[ ( http://static1.money.pl/i/h/212/t94164.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/bedzie;nadzwyczajne;posiedzenie;mfw;dotyczace;grecji,73,0,906057.html) Zmiana planów MFW w sprawie Grecji? Grecka prasa pisze, że specjalny wysłannik ds. Grecji Poul Thomsen zmienił grafik i zamiast w Atenach będzie na posiedzeniu MFW.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)