Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MFW da więcej na walkę z kryzysem? Szefowa mówi, ile potrzeba

0
Podziel się:

Christine Lagarde oczekuje decyzji, które zaważą na powodzeniu akcji ratunkowej dla bankrutów.

MFW da więcej na walkę z kryzysem? Szefowa mówi, ile potrzeba
(World Economic Forum/CC/Flickr)

Christine Lagarde oczekuje, że członkowie Międzynarodowego Funduszu Walutowego zgodzą się na zwiększenie środków funduszu o co najmniej 400 mld dolarów. Ma to wspomóc walkę z kryzysem w strefie euro.

_ - Mam nadzieję, że w tym tygodniu osiągniemy masę krytyczną _ - powiedziała Lagarde w wywiadzie dla niemieckiego dziennika _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _. - _ 400 mld dolarów plus. Co znaczy bez limitu _ - dodała.

Według Lagarde planowane zwiększenie środków MFW na bilateralne linie kredytowe funduszu będzie _ silnym sygnałem zaufania w polityczną konstrukcję strefy euro _.

Wywiad z Lagarde zostanie opublikowany w jutrzejszym wydaniu dziennika, ale jego fragmenty zamieszczono już dziś w wydaniu internetowym. Decyzja o zwiększeniu środków MFW na bilateralne pożyczki może zapaść na spotkaniu ministrów finansów i prezesów banków centralnych w Waszyngtonie w najbliższy piątek i sobotę. Już we wtorek Japonia ogłosiła, że wpłaci do MFW dodatkowo 60 mld dolarów, aby skuteczniej przyczynić się do walki z kryzysem zadłużeniowym w eurolandzie i uspokojenia rynków finansowych.

Państwa UE chcą znacznego zwiększenia środków MFW na bilateralne kredyty, co - obok europejskich funduszy ratunkowych - mogłoby stanowić pomoc w razie dalszej eskalacji kryzysu zadłużenia w strefie euro. Już w grudniu zeszłego roku wyraziły gotowość oddania do dyspozycji MFW dodatkowych 200 mld euro i wezwały pozostałe kraje do zwiększenia swego zaangażowania.

Chociaż pod presją USA i krajów o wschodzących gospodarkach strefa euro zwiększyła wartość swojej własnej tzw. zapory przeciwogniowej, jak określa się europejskie fundusze ratunkowe, to niektóre gospodarki wschodzące, w tym Brazylia i Indie, nadal nie są chętne do wspierania zamożniejszych krajów Europy i żądają większych wpływów w MFW.

_ - Kraje strefy euro nadużywają swojej pozycji w MFW _ - ocenił przedstawiciel Brazylii i ośmiu państw Ameryki Łacińskiej w Radzie Dyrektorów MFW Paulo Nagueira Batista, cytowany przez niemiecki tygodnik _ Der Spiegel _. _ - Europejczycy chcą naszej pomocy, ale nie wychodzą nam naprzeciw w sprawie reformy MFW _ - dodał.

Wschodzące potęgi gospodarcze liczyły na to, że po ubiegłorocznej dymisji szefa MFW Dominique'a Strauss-Kahna będą mogły wyznaczyć jego następcę ze swego grona. Ostatecznie utrzymano tradycyjny podział stanowisk, zgodnie z którym na czele MFW stoi osoba z Europy, a fotel szefa Banku Światowego przypada Amerykanom.

Jak wskazuje niemiecki dziennik _ Die Welt _ dodatkowe środki MFW mogą okazać się bardzo potrzebne, o czym świadczą problemy pogrążonej w recesji Hiszpanii. W poniedziałek rentowność hiszpańskich obligacji przekroczyła 6 procent, a inwestorzy obawiają się, że kraj ten znów sięgnie po zewnętrzną pomoc finansową.

W wywiadzie dla _ FAZ _ Lagarde ostrzegła rząd Hiszpanii, by walcząc z kryzysem nie koncentrował się wyłącznie na oszczędnościach budżetowych. Szefowa MFW oceniła, że inwestorzy niepokoją się niewystarczająco silnym wzrostem gospodarczym w Hiszpanii. _ - Potrzebne są ciągłe i fiskalnie stabilne wysiłki, które pozostawią przestrzeń na neutralne dla budżetu impulsy wzrostu gospodarczego _ - powiedziała Lagarde.

Wyraziła też zaniepokojenie sytuacją hiszpańskich banków._ - Najbardziej niepokoi mnie to, że hiszpański i europejski nadzór bankowy mają obawy, czy hiszpańskie banki są wystarczająco dokapitalizowane, mają wystarczający bufor bezpieczeństwa i odpowiednio szacują poziom swoich aktywów _ - powiedziała Lagarde.

Czytaj więcej w Money.pl
Japonia da nam miliardy, żeby mieć spokój Japonia wpłaci do Międzynarodowej Funduszu Walutowego dodatkowo 60 mld dolarów aby skuteczniej przyczynić się do walki z kryzysem zadłużeniowym w Europie.
Dają nam 19 mld dolarów, a my nie korzystamy Polska nie wykorzystuje środków przyznanych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy w ramach elastycznej linii kredytowej.
Premier kraju UE oskarża Brukselę o szantaż Premier Węgier zarzucił w piątek Komisji Europejskiej przekroczenie kompetencji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)