Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Miliardy na ratowanie strefy euro. Jest zgoda NBP

1
Podziel się:

Zarząd banku centralnego przychylił się do prośby ministra finansów Jacka Rostowskiego. Zobacz ile trzeba wyłożyć na ratowanie Eurolandu.

Miliardy na ratowanie strefy euro. Jest zgoda NBP
(Krzysztof Białoskórski<br>/orka.sejm.gov.pl)

Zarząd Narodowego Banku Polskiego, zgodził się udzielić pożyczki Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu. Taka prośbę wystosował minister finansów Jacek Rostowski. Z obliczeń ekonomistów MFW wynika, że na ratowanie europejskich gospodarek potrzeba około 1 bln dolarów. Polska miałaby pożyczyć funduszowi blisko 6,5 miliarda euro.

_ Zarząd NBP po zapoznaniu się z wnioskiem ministra finansów z 16 stycznia 2012 r. w sprawie udzielenia przez NBP pożyczki bilateralnej Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu postanowił przychylić się do prośby ministra finansów zawartej we wniosku i upoważnił prezesa NBP do zadeklarowania wobec rządu RP i MFW gotowości partycypacji NBP w czasowym zwiększeniu zasobów finansowych MFW w formie pożyczki bilateralnej - _ czytamy w komunikacie NBP.

Ostateczna decyzja o udzieleniu pożyczki na rzecz MFW zostanie podjęta przez zarząd NBP po uzgodnieniu z MFW warunków umowy. Sprawa ta zostanie przedstawiona Radzie Polityki Pieniężnej na najbliższym posiedzeniu 24 stycznia.

Z obliczeń ekonomistów MFW wynika, że potencjalne globalne potrzeby finansowe to około 1 bln dolarów. Na grudniowym szczycie UE państwa członkowskie uzgodniły m.in., że zgromadzą 200 mld euro i za pośrednictwem MFW przekażą je na pomoc zadłużonym gospodarkom unijnym. 150 mld euro z tej kwoty miałoby pochodzić od krajów strefy euro, a 50 mld euro od krajów spoza eurolandu.

Jak się nieoficjalnie mówiło w grudniu, Polska pożyczy Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu 6,27 mld euro, przy założeniu, że klucz podziału zobowiązań na kraje członkowskie Unii będzie zależny o udziału danego państwa w unijnym PKB. Pod uwagę byłby brany 2010 rok.

O pożyczce dla MFW i ratowaniu Eurolandu czytaj w Money.pl
Sposób na kryzys w tym roku. Inaczej źle z... Wzmocnienie przeznaczonego na ratowanie zadłużonych krajów Eurolandu Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego (ESM) nastąpi latem.
MFW będzie pożyczać więcej? Potrzeby rosną Fundusz planuje zebrać dodatkowo do 500 mld USD.
Brakuje 200 miliardów na ratowanie strefy euro Nadal nie udało się zebrać wymaganej kwoty, a już pierwsze państwa zaczynają się wycofywać z wcześniejszych deklaracji.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
teraz
2 miesiące temu
Odpowiedni czas, by zwrócili POożyczkę !