Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Minister obrony broni wydatków na wojsko

0
Podziel się:

Brytyjski rząd szykuje kolejny przegląd wydatków, ale ministrowie twierdzą, że dalsze cięcia nie są możliwe.

Minister obrony broni wydatków na wojsko
(Arpingstone/Public domain)

Brytyjski minister obrony próbuje chronić wydatki na wojsko przed dalszymi oszczędnościami. Podczas odwiedzin na zimowym poligonie w Norwegii, Philip Hammond powiedział, że należy ich szukać raczej w budżecie pomocy socjalnej.

Brytyjski rząd szykuje właśnie kolejny przegląd wydatków państwowych z zamiarem zaoszczędzenia 10 miliardów funtów po roku 2015. Jednak Philip Hammond powiedział, że nie da się dalej już zaoszczędzić na wojsku.
- _ Być może są jeszcze możliwe jakieś redukcje i będziemy ich szukać, ale nie będziemy w stanie dokonać nowych znaczących cięć bez podważenia naszej zdolności bojowej _ - twierdzi Hammond.

Po przeglądzie wydatków bojowych dwa lata temu, brytyjska marynarka wyzbyła się jedynego lotniskowca, a lotnictwo samolotów dalekiego rozpoznania i myśliwców pionowego startu. Armia musiała również ograniczyć zamówienia sprzętu, a jej stan osoby prawie 110 tysięcy ludzi w chwili dojścia koalicji do władzy, spadnie do niespełna 82 tysięcy w roku 2017. To mniej niż 200 lat temu pod koniec wojen napoleońskich.
Minister obrony zasugerował, żeby szukać dalszych oszczędności w innych sferach jak świadczenia socjalne. Obecny budżet obrony to 34 miliardy funtów rocznie. Budżet socjalny to 117 miliardów.

Czytaj więcej w Money.pl
Elżbieta II odwołuje podróż. Zobacz powód 86-letnia królowa brytyjska Elżbieta II odwołała z powodu dolegliwości żołądkowych swą planowaną podróż do walijskiego miasta Swansea.
Minister nalega, by się nie wypowiadać o tym Szef MSZ Wielkiej Brytanii William Hague skierował do kolegów z rządu prywatny list, w którym nalega, by nie wypowiadali się na drażliwe tematy związane z wojną w Iraku.
Tony Blair usprawiedliwia inwazję na Irak - _ Gdyby Husajn został u władzy, świat dziś byłby znacznie bardziej niebezpieczny _- powiedział.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)Grzegorz Drymer/Londyn/jp

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)