Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys na węgrzech
16.12.2011 16:40

Misja MFW przeciwna działaniom Węgier

Krytycy premiera Viktora Orbana uważają nową ustawę za zamach na niezależność banku centralnego MNB.

Podziel się
Dodaj komentarz
(melalouise/CC-BY-SA2.0/Flickr)

Misja UE i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, która była w Budapeszcie na rozmowach przygotowujących udzielenie Węgrom pomocy antykryzysowej, skróciła pobyt, protestując przeciwko planom reformy banku centralnego - potwierdziła Komisja Europejska.

_ - Komisja Europejska postanowiła, w ścisłej koordynacji z MFW, przerwać wizytę przygotowawczą _ - powiedział rzecznik KE do spraw walutowych Amadeu Altafaj Tardio.

Wcześniej informację taką podały węgierskie serwisy internetowe, twierdząc, że _ obie delegacje opuściły Budapeszt w piątek o świcie, przed końcem dyskusji _ - jak podał na stronie internetowej tygodnik HVG.

Inne media internetowe, jak Origo czy Index, podały, że powodem zerwania rozmów i skrócenia wizyty był projekt ustawy, jaki przedwczoraj wpłynął do węgierskiego parlamentu. Krytycy premiera Viktora Orbana uważają tę ustawę za zamach na niezależność banku centralnego MNB, zakłada on bowiem m.in. mianowanie zastępców prezesa banku przez szefa rządu.

Ponadto skład tamtejszego odpowiednika Rady Polityki Pieniężnej ma być zwiększony z siedmiu do dziewięciu członków - sześciu spośród nich byłoby mianowanych przez parlament, gdzie konserwatywny Fidesz Orbana dysponuje większością dwóch trzecich głosów.

Już wcześniej zaniepokojenie tym projektem wyraził MFW oraz Europejski Bank Centralny. Także rzecznik KE powiedział, że jest zaniepokojony o _ niezależność banku w przyszłości _. Prezes MNB Andras Simor, skonfliktowany z Orbanem, ocenił, że projekt ustawy ma na celu _ totalne przejęcie władzy nad bankiem centralnym _.

Węgierskie źródła rządowe poproszone przez AFP o komentarz powiedziały jedynie, że _ nieformalne negocjacje się skończyły, a formalne się jeszcze nie zaczęły _.

Władze w Budapeszcie podały, że pomoc finansowa, jaką chcą wynegocjować z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i UE, ma wynieść od 15 do 20 mld euro.

Przygotowawcza misja MFW/UE była od 13 grudnia w Budapeszcie na rozmowach o polityce budżetowej. Rozmowy miały potrwać do piątku i na razie nie planowano żadnym porozumień, bo nie stanowiły one formalnych negocjacji. Mają się one zacząć dopiero w styczniu.

W listopadzie konserwatywny rząd Orbana zdecydował się zwrócić o pomoc do MFW, by uspokoić rynki finansowe, zapobiec dalszemu spadkowi kursu forinta i obniżyć trudną do udźwignięcia dla budżetu rentowność węgierskich obligacji. Ostatecznym ciosem było obniżenie not przez agencje ratingowe. W opinii analityków doprowadziła do tego polityka gospodarcza Orbana - obejmująca m.in. nadzwyczajne opodatkowanie banków, upaństwowienie istniejących od 1998 r. prywatnych funduszy emerytalnych czy wprowadzenie możliwości jednorazowej spłaty po stałym kursie kredytów zaciąganych przez osoby prywatne w obcych walutach.

Kraj już raz uniknął bankructwa w 2008 r., dzięki kredytom w wysokości 20 mld euro od MFW, UE i Banku Światowego. Jednak Orban, kiedy doszedł do władzy w 2010 r., oświadczył, że już nie potrzebuje pomocy, i odmówił wykorzystania ostatniej, szóstej transzy opiewającej na 6 mld euro.

Czytaj o negocjacjach Węgier w MFW
[ ( http://static1.money.pl/i/h/244/t140020.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/victor;orban;wznawia;negocjacie;z;mfw;i;ue;w;sprawie;pozyczki,231,0,987367.html) Orban jednak prosi o miliardy Gospodarka węgierska bez zewnętrznego wsparcia upadnie. Budapeszt wreszcie zdał sobie z tego sprawę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/60/t96060.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/wegry;chca;pomocy;na;wszelki;wypadek,34,0,971298.html) Proszą o pomoc KE i MFW. Na wszelki wypadek Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) i Komisja Europejska (KE) oświadczyły, że otrzymały od kraju oficjalny wniosek o pomoc finansową.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/4/t80900.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/wegry;maja;sie;starac;o;15-20;mld;euro;od;mfw,123,0,989307.html) To pożyczka ostatniej szansy? Liczą na 20 mld Delegacja MFW, a także Komisji Europejskiej przybywa dzisiaj na Węgry na rozmowy o polityce budżetowej tego kraju. Rozmowy mają potrwać do 16 grudnia.
Tagi: kryzys na węgrzech, węgry, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz