Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Moody's grozi Francji niższym ratingiem

0
Podziel się:

Już w połowie października agencja ostrzegła Francję, że po upływie trzech miesięcy może obniżyć jej najwyższy rating AAA.

Moody's grozi Francji niższym ratingiem
(Money.pl/Michał Włosik)
bFeMKWRN

Już w połowie października agencja ostrzegła Francję, że po upływie trzech miesięcy może obniżyć jej najwyższy rating AAA. Dziś poinformowała, że uporczywie wysokie koszty pożyczania pieniędzy w zestawieniu z coraz gorszą perspektywą wzrostu mogą zwiększyć trudności, jakie napotyka rząd Francji.

To wszystko _ ma negatywne implikacje dla kredytów _ Francji i może oznaczać konieczność _ potencjalnego obniżenia notowania kraju _ - podał Moody's. Jak pisze _ Le Monde _, agencja ratingowa przyznaje, że rząd francuski ma dobre chęci, ale pewne _ istotne czynniki ryzyka _ są poza jego kontrolą.

Dziennik wyjaśnia, że te czynniki to słabe _ perspektywy wzrostu i europejski kryzys zadłużeniowy . Le Monde _ cytuje dalej Moody's: _ Cięcia budżetowe zwiększają i tak już silną presję fiskalną i mogą zdusić wzrost, to zaś może wymuszać kolejne oszczędności _.

bFeMKWRP

Francuski dziennik przypomina też, że na rynku obligacji francuskie papiery dłużne traktowane są z _ nieufnością _, ze względu na obawy o _ zarażenie _ Francji kryzysem strefy euro. Na komunikat Moody's zareagował szef eurogrupy Jean-Claude Juncker, którego cytuje _ Le Figaro _.

Czytaj w Money.pl

bFeMKWRV

Według paryskiego dziennika, Juncker sprzeciwia się ewentualnej obniżce notowań Francji, ponieważ sądzi, że nie byłaby ona adekwatna, zważywszy na sytuację budżetową kraju. Juncker podkreślił, że gdyby doszło do obniżenia notowań Francji, swoją najwyższą ocenę, czyli potrójne A straciłby też Europejski Fundusz Stabilizacji Finansowej (EFSF).

_ Le Figaro _ konkluduje, że komunikat Moody's _ umacnia przekonanie, że kryzys zadłużeniowy nie przestaje się rozprzestrzeniać w strefie euro _.

W minioną środę minister finansów Francois Baroin zapewniał, że Francji nie zagraża obniżenie notowań przez agencję ratingowe. Zdementował też pogłoski o przygotowywaniu przez rząd kolejnego, trzeciego już w tym roku planu oszczędności. Baroin powtarza ostatnio z naciskiem, że zrobi wszystko, aby jego kraj zachował swoje wysokie notowanie ze strony agencji ratingowych.

Liczony w bezwzględnych kwotach deficyt budżetowy Francji osiągnął rekordowy poziom w 2010 roku i wyniósł 148,8 mld euro; rok wcześniej było to 138 mld euro.

bFeMKWRW
O ratingu Francji czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t96560.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/francuzi;zmuszeni;do;wiekszej;dyscypliny;budzetowej,127,0,941183.html) Francuzi wiedzą, co muszą zrobić. To trudne Wszystko przez agencję ratingową Moody's, która zagroziła obniżeniem poziomu wiarygodności kredytowej Francji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/1/t95233.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ratingi;niemiec;i;francji;pod;presja;winne;banki,233,0,937193.html) Banki pogrążą unijne potęgi? To będzie wstrząs Fitch: Nie wiadomo, jak wielkie straty banków mogą spowodować piętrzące się kłopoty.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/t98409.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/gospodarka;francji;kuleje;ale;rating;ma;najwyzszy,123,0,888443.html) Francja ma słabe wyniki. Co z ratingiem? Deficyt francuskich finansów publicznych w 2010 roku, osiągnął poziom 7,1 procent.
bFeMKWSq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)