Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Moody's ostrzega kraje Unii Europejskiej

0
Podziel się:

Gwałtowne pogłębienie kryzysu zadłużenia w strefie euro stanowi zagrożenie dla ocen wiarygodności kredytowej wszystkich krajów UE - twierdzi agencja ratingowa.

Moody's ostrzega kraje Unii Europejskiej
(Psdphotography/iStockphoto)
bFfHsgaJ

Gwałtowne pogłębienie kryzysu zadłużenia w strefie euro stanowi zagrożenie dla ocen wiarygodności kredytowej wszystkich krajów Unii Europejskich - ostrzegła amerykańska agencja ratingowa Moody's.

W _ specjalnym komunikacie _ na temat krajów europejskich agencja oświadczyła, że _ w przypadku braku znaczących inicjatyw politycznych w najbliższej przyszłości, które mogłyby w krótkim czasie ustabilizować rynki kredytowe, albo w razie stabilizacji tych rynków z innego powodu _, konieczna może być weryfikacja ocen wiarygodności _ w strefie euro i być może w innych krajach UE _. _ Moody's spodziewa się zakończenia takiej weryfikacji w pierwszym kwartale 2012 roku _ - napisano w komunikacie.

Jak podkreślono, _ podczas gdy według głównego scenariusza agencji Moody's strefa euro zostanie zachowana bez dalszych niewypłacalności, nawet ten "pozytywny" scenariusz pociąga za sobą bardzo negatywne konsekwencje ratingowe w okresie przejściowym _. Agencja sugeruje, że żaden kraj, nawet z grupy tych uznawanych za najbardziej wiarygodne jak Holandia, Austria, Finlandia czy Niemcy, nie jest całkowicie bezpieczny jeśli chodzi o perspektywę obniżenia noty.

bFfHsgaL

_ O ile strefa euro jako całość dysponuje ogromną siłą ekonomiczną i finansową, słabość jej instytucji w dalszym ciągu powstrzymuje wypracowanie rozwiązania kryzysu i zaciąży na ratingach _ krajów członkowskich - napisano.

_ Napęd polityczny w celu wdrożenia skutecznego rozwiązania może pojawić się dopiero po serii szoków, które mogą sprawić, że więcej krajów straci dostęp do rynków finansowych przez dłuższy czas _ - ocenia Moody's.

Z kolei bardziej negatywny scenariusz zakłada zwiększenie prawdopodobieństwa opuszczenia strefy euro przez jeden lub więcej krajów. Scenariusz _ podziału strefy euro miałby negatywne konsekwencje dla wszystkich państw strefy euro i UE _ - twierdzi agencja.

Już w połowie października ta sama agencja ostrzegła Francję, że po upływie trzech miesięcy może obniżyć jej najwyższy rating. Tydzień temu potwierdziła, że nadal możliwe jest obniżenie oceny wiarygodności kraju, bo jego model społeczny może być nie do utrzymania.

bFfHsgaR

24 listopada agencja Moody's poinformowała, że obniżyła rating węgierskich obligacji z Baa3 do Ba1, czyli do poziomu inwestycji spekulacyjnych, z negatywną perspektywą.

Czytaj więcej o obniżaniu ratingów
[ ( http://static1.money.pl/i/h/187/t160955.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/moodys;obnizyl;rating;wegier;zloty;reaguje,64,0,975680.html) Dolar i euro najdroższe od roku. Przez Węgry Obniżka ratingu kraju rządzonego przez Viktora Orbana mocno zaniepokoiła inwestorów. Rynki uciekają od ryzykownych walut.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t96560.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/agencja;moodys;obnizyla;rating;cypru,25,0,958745.html) Kolejny kraj obrywa od agencji. Rating w dół Kraj trafił też na listę obserwowanych, z możliwością dalszego spadku zaufania.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/238/t86510.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rating;hiszpanii;znowu;w;dol;wloskich;bankow;tez,30,0,939550.html) Agencje ratingowe pogrążają kolejne kraje. Zobacz które Obniżenie oceny wiarygodności kredytowej dotknęło też kilkadziesiąt banków.
bFfHsgbm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)