Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Moskwa rusza do kontraataku przeciwko Brukseli

0
Podziel się:

Moskwa najprawdopodobniej zakwestionuje unijne zasady, które
zabraniają Gazpromowi kontrolowania linii przesyłowych.

Moskwa rusza do kontraataku przeciwko Brukseli
(Mitya Aleshkovsky/cc/flickr)

Jest prawdopodobne, że Moskwa zakwestionuje unijne zasady, które zabraniają rosyjskiemu koncernowi Gazprom kontrolowania linii przesyłowych. Chce to zrobić przez Światową Organizację Handlu (WTO) - podało źródło rządowe.

Zasady te, znane pod nazwą trzeciego pakietu energetycznego, są od dłuższego czasu punktem spornym między Moskwą a Brukselą.

Te obowiązujące w UE od połowy 2011 roku przepisy liberalizują unijny rynek energii. Zabraniają koncernom wydobywającym surowce zajmowania się również ich transportem i sprzedażą. Wymuszają też rynkowy dostęp (tzw. dostęp stron trzecich) do infrastruktury przesyłowej. Rosja stanowczo sprzeciwia się udostępnianiu innym dostawcom gazociągów, w które sama inwestowała.

Stronie rosyjskiej nie podoba się też tzw. klauzula Gazpromu, która przewiduje, że zanim kraj Unii Europejskiej dopuści do jakiejś inwestycji Rosji w przesył gazu, zgody musi udzielić krajowy regulator, a zgoda ta musi być poparta opinią KE, że taka inwestycja nie zaszkodzi bezpieczeństwu energetycznemu danego kraju i UE jako takiej.

Pragnące zachować anonimowość rosyjskie źródło powiedziało, że Rosja, która przystąpiła do WTO w sierpniu, bada, czy zasady unijne są przedmiotem regulacji WTO.

Rozmówca agencji zaznaczył, że badanie się jeszcze nie zakończyło, lecz jeśli się okaże, że zasady WTO stosują się do trzeciego pakietu energetycznego i innych przepisów ograniczających rosyjski import, to Rosja zakwestionuje te przepisy w WTO.

Czytaj więcej w Money.pl
Minister przyznał, że mamy problem z gazem Minister przyznał, że prace nad nową ustawa, regulującą kwestie wydobywania węglowodorów okazały się niesłychanie trudne.
Zrezygnujemy z atomu na rzecz węgla? Zależność polskiej energetyki od węgla trzeba zmniejszać - zgodzili się uczestnicy dyskusji zorganizowanej w ramach kampanii informacyjnej Ministerstwa Gospodarki.
energetyka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)