Notowania

owady
28.01.2013 21:16

Możliwe ograniczenia w stosowaniu pestycydów wyniszczających pszczoły

Dziś o potencjalnym, szkodliwym wpływie wybranych pestycydów z grupy neonikotynoidów na populacje pszczół rozmawiali ministrowie ds. rolnictwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(staflo/cc/flickr.com)

KE zaproponuje w czwartek swoje pomysły na ochronę populacji pszczół przed możliwymi szkodliwymi skutkami wybranych pestycydów. KE może wyjść z propozycją środków prawnych, co może nastąpić w najbliższych tygodniach - powiedział rzecznik KE ds. zdrowia.

Dziś o potencjalnym, szkodliwym wpływie wybranych pestycydów z grupy neonikotynoidów (z ang. neonicotinoid pesticides) na populacje pszczół rozmawiali ministrowie ds. rolnictwa.

_ - Była całkiem długa debata w tej sprawie, wypowiedziało się wielu ministrów. Komisarz (Tonio) Borg (komisarz UE ds. zdrowia) jasno powiedział, że bez względu na rozwiązanie musi być ono zharmonizowane w skali UE, że potrzebujemy zbiorowej odpowiedzi w tej sprawie i że powinniśmy stosować środki ostrożnościowe, by podjąć wyprzedzające kroki w celu ochrony populacji (pszczół) _ - powiedział po spotkaniu irlandzki minister rolnictwa Simon Coveney.

Minister podkreślił jednak, że rozwiązania przyjęte w UE muszą być oparte na dowodach naukowych. Sprawą w czwartek zajmie się komitet złożony z ekspertów z krajów UE pod wodzą Komisji Europejskiej, na którym mogą paść rekomendacje. Conveney zaznaczył, że nie ma jeszcze szczegółowych propozycji w tej sprawie nakierowanych na określone uprawy. _ Spodziewam się, że te szczegóły mogą wypłynąć na spotkaniu ekspertów _ - zaznaczył minister. Potwierdził to rzecznik KE ds. zdrowia Frederic Vincent.

Rzecznik dodał, że proponowane przez KE rozwiązania legislacyjne będą _ ambitne i proporcjonalne _. Wcześniej AFP cytowała komisarza UE ds. zdrowia Tonio Borga, który mówił o _ szybkich i zdecydowanych działaniach _, by ograniczyć wpływ niektórych pestycydów na pszczoły, wykluczył jednak całkowity zakaz ich stosowania.

16 stycznia Europejska Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) zaprezentowała zamówiony przez KE raport, w którym zidentyfikowała ryzyka dla populacji pszczół wynikające ze stosowania trzech pestycydów z grupy neonikotynoidów (clothianidin, imidacloprid i thiamethoxam).

Czytaj więcej w Money.pl
Roboty mają wyręczyć pszczoły. W czym? Czy w przyszłości pyłek z kwiatka na kwiatek będą przenosić mikroroboty latające?
To już katastrofa ekologiczna? Jest tragicznie Pszczoły giną masowo nie tylko w Polsce, ale na całym świecie; sytuacja jest tragiczna - uważa Grzegorz Stańczyk z Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Gdańsku.
Ty byś się brzydził, a ona na tym zarabia Młoda położna z Lublina znalazła lukę na rynku zoologicznym. Jak to się stało, że zaczęła zarabiać na robakach opowiada w iWoman.pl.
Tagi: owady, wiadmomości, wiadomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz