Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Muszą zaoszczędzić 2,3 mld euro. Za pomoc

0
Podziel się:

O tyle pogrążona w kryzysie Portugalia, będzie musiała ograniczyć wydatki budżetu. To warunek Brukseli i MFW.

Muszą zaoszczędzić 2,3 mld euro. Za pomoc
(Sebastian Derungs/CC/<br/>World Economic Forum)

W ramach uzdrawiania finansów publicznych pogrążona w kryzysie Portugalia będzie musiała w 2011 r. ograniczyć wydatki budżetu o 2,3 mld euro - przewidują uzgodnione z Komisją Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym warunki pomocy w wys. 78 mld euro.

Negocjujący z portugalskim rządem przedstawiciele _ trójki _, składającej się z przedstawicieli KE, MFW oraz Europejskiego Banku Centralnego przyznali w czwartek, że warunki, na jakich została udzielona pożyczka rozłożona na trzy lata, _ zobowiązują Portugalczyków do większych wysiłków _. Ceną do zapłacenia będzie dwuletnia recesja, z której kraj ma wyjść dopiero w 2013 r. Bezrobocie ma sięgnąć 13 proc.

_ - Sukces przyznanej pomocy zewnętrznej i poprawa kondycji portugalskiej gospodarki uzależnione są od tego, w jakim stopniu ustalone warunki będą realizowane przez portugalski naród. Udzielona przez wspólnotę międzynarodową pomoc jest wystarczająca, aby Portugalia mogła pokonać swoje trudności _ - oświadczyli w komunikacie prasowym unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn oraz przewodniczący MFW Dominique Strauss-Kahn.

**Pomoc zewnętrzna ma uzdrowić finanse publiczne Portugalii i sprawić, że kraj ten w tym roku zredukuje deficyt z 9,1 proc. PKB obecnie do 5,9 proc. w bieżącym roku, a w 2012 - do 4,5 proc i w 2013 - 3 proc. To oznacza, że osiągnięcie dopuszczalnego w UE pułapu 3 proc. nastąpi rok później, niż zakładały pierwotne plany premiera Jose Socratesa, kosztem o wiele surowszych reform grożących jeszcze głębszą recesją. Zostały one odrzucone przez parlament, co pociągnęło za sobą dymisję Socratesa pod koniec marca i rozpisanie przyspieszonych wyborów, które odbędą się za miesiąc.
MFW wesprze Portugalię kredytem w wysokości 26 mld euro. Pozostałe 52 mld euro pomocy będzie pochodzić ze specjalnego funduszu na ratowanie krajów strefy euro w potrzebie. Pomoc od MFW ma być początkowo oprocentowana na poziomie 3,25 proc., ale Poul Thomsen z MFW negocjujący warunki pakietu pomocowego zaznaczył na konferencji prasowej w Lizbonie, że _ poziom odsetek będzie elastyczny _. Oprocentowanie pomocy od partnerów ze strefy euro ma być ustalone na spotkaniu ministrów finansów w Brukseli 16 maja.

78 mld euro ma sprawić, że Portugalia przez ok. 2 lata nie będzie musiała zaciągać bardzo kosztownych pożyczek na rynkach finansowych. Pieniędzy potrzebuje szybko, gdyż do połowy czerwca musi wykupić swoje obligacje za kwotę 4,9 mld euro.

Thomsen przyznał, że ma świadomość, iż ustalony plan ratunkowy w znaczny sposób ograniczy dochody Portugalczyków, lecz _ cięcia te są niezbędne, aby uzdrowić sytuację finansów w kraju _. Jego zdaniem _ to program ambitny, ale konieczny i realistyczny _.

Pakiet przewiduje uszczuplenie w ciągu roku o 1 proc. liczby funkcjonariuszy państwowych, a także o 10 proc. personelu armii. Wprowadzone też zostaną przepisy ułatwiające zwolnienia pracowników. Okres otrzymywania zasiłku dla bezrobotnych ma być skrócony z 3 lat do 1,5 roku.

Według dziennika _ Diario de Noticias _, przyjęty pakiet będzie najbardziej niekorzystny dla zwalnianych pracowników w wieku powyżej 45 lat, którzy jako bezrobotni na nowych warunkach otrzymają wsparcie mniejsze o 60 proc.

Ale porozumienie nie przewiduje likwidacji dodatku wakacyjnego i bożonarodzeniowego dla funkcjonariuszy sektora publicznego, które stanowią równowartość miesięcznych wynagrodzeń. Tzw. trzynastka i czternastka nie będą również zabrane emerytom. Niezbędne będą jednak cięcia emerytur wynoszących powyżej 1500 euro.

Znaczne ograniczenia przewidziano także w służbie zdrowia. Zobowiązano szpitale i państwowe ośrodki zdrowia do spłaty zadłużenia w wysokości 200 mln euro w 2012 r.

Zaplanowana została prywatyzacja dwóch spółek państwowych z grona kilkunastu, wśród których są m.in.: sieci energetyczne REN, firma towarowych przewozów kolejowych CP Cargo, linie lotnicze TAP oraz największy dostawca paliw Galp. Na sprzedaż zostanie też wystawiony zadłużony bank BNP, którego próbę ratowania podjął rząd w 2009 r. W ramach pakietu Portugalia otrzyma na dokapitalizowanie swojego sektora bankowego 12 mld euro.

Porozumienie nie przewiduje natomiast prywatyzacji największego państwowego banku Caixa Geral de Depositos.

Jak poinformował Thomsen, warunki pomocy finansowej dla Portugalii przewidują znaczne ograniczenie korzystania przez instytucje publiczne z usług firm prywatnych. Według negocjatorów, wiele tego typu kosztownych dla budżetu państwa związków między prywatnymi i państwowymi jednostkami zostanie poddana weryfikacji przez międzynarodową instytucję audytową.

Ponadto Portugalia ograniczy w najbliższych latach wydatki na administrację samorządową, a także regiony autonomiczne kraju. Madera i Azory otrzymają o 150 mln euro mniej rocznie.

Portugalia jest trzecim po Grecji (110 mld euro) i Irlandii (85 mld euro) krajem strefy euro, który musi skorzystać z pomocy finansowej partnerów posiadających wspólną walutę i MFW. W kwietniu delegacja rządowa i przedstawiciele trzech największych partii parlamentarnych przystąpiły do negocjacji z _ trojką _ w związku z kryzysem finansów publicznych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/43/t82731.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/portugalia;potrzebuje;wiekszej;pomocy,93,0,808541.html) Portugalia potrzebuje większej pomocy Lizbona może nawet otrzymać do 90 miliardów euro na reanimowanie systemu finansowego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/31/t86303.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/portugalia;banki;nie;chca;rzadowych;obligacji,110,0,806510.html) Portugalia: Banki nie chcą rządowych obligacji Trzy największe banki zapowiedziały, że przestaną kupować obligacje rządowe i wezwały rząd do zaciągnięcia doraźnej pożyczki.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)