Notowania

kryzys w grecji
09.11.2012 14:12

Na razie nie będzie decyzji o wypłacie pomocy dla Grecji

Za tydzień Grekom zabraknie gotówki. Zobacz, co ich czeka.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Greckie władze dokonały ogromnego wysiłku, ale jest bardzo prawdopodobne, że ministrowie finansów strefy euro nie podejmą decyzji ws. wypłaty pomocy dla Grecji - podało źródło zbliżone do eurogrupy. Na decyzję liczyły Ateny i Komisja Europejska.

W środę grecki parlament poparł plan radykalnych oszczędności budżetowych, akceptując cięcia w wysokości 13,5 mld euro do roku 2014. Ateny liczyły w związku z tym na pozytywną decyzję w sprawie pomocy na posiedzeniu ministrów finansów eurolandu w najbliższy poniedziałek.

Grecja ma nadzieję na odblokowanie kolejnej transzy międzynarodowej pomocy w wysokości 31,5 mld euro. Greckie władze twierdzą, że bez tych środków zadłużonemu krajowi zacznie brakować gotówki już 16 listopada, gdy zapada termin wykupu obligacji z Europejskiego Banku Centralnego (EBC).

By zyskać przychylność kredytodawców, Grecy muszą jeszcze przyjąć w niedzielę projekt budżetu na 2013 r. Ponadto ministrowie finansów eurolandu mają otrzymać od tzw. trojki (eksperci KE, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego) raport w sprawie przestrzegania przez Grecję warunków pomocy oraz analizę greckiego długu.

_ Jedna runda dyskusji może nie wystarczyć, by dojść do ostatecznej decyzji w sprawie całego pakietu, który uruchomi wypłatę _ - powiedziało źródło. Jego zdaniem, w kilku krajach, m.in. w Niemczech, Holandii i Finlandii, dokumenty te wymagają akceptacji parlamentów.

Mimo braku zgody na uruchomienie kolejnej transzy pożyczki, Grecja nie zbankrutuje w tym miesiącu - przekonują unijni dyplomaci. Tłumaczą, że znajdzie się inny sposób na znalezienie pieniędzy. Możliwe jest na przykład przesunięcie terminu spłaty zaciągniętych przez władze w Atenach pożyczek.

Mimo zapowiedzi, że decyzja nie zapadnie w poniedziałek, informator zapewnił, że 16 listopada Grecja nie stanie się niewypłacalna. _ Jest jasny obraz gotówkowych potrzeb greckiego rzędu _ - powiedział. Dodał, że jeśli eurogrupa dojdzie do porozumienia w sprawie programu greckiego po 12 listopada, _ potrzeby gotówkowe greckiego rządu w listopadzie czy grudniu powinny z łatwością zostać pokryte _.

Na pytanie, czy Grecja dostanie postulowane przez siebie dodatkowe dwa lata na zbicie deficytu w ramach realizacji programu pomocowego, źródło powiedziało, że nie ma jeszcze decyzji w tej sprawie. Wiązałaby się ona z koniecznością dodatkowych środków - w formie kolejnej pożyczki lub wydłużenia zapadalności obligacji. Źródła Reutersa wyliczyły, że może chodzić o dodatkowe 30 mld euro.

_ Mamy powody wierzyć, że trojka rzeczywiście opracowuje wszystkie swoje raporty i analizę fiskalną, a także ścieżkę dostosowania z uwzględnieniem dodatkowych dwóch lat na uzyskanie nadwyżki salda pierwotnego w wysokości 4,5 proc. PKB, co oczywiście wymaga pewnego dodatkowego finansowania _ - powiedziało źródło. Według niego, spadek PKB w Grecji jest większy niż prognozowany, co zostanie wzięte pod uwagę przez ministrów strefy euro przy ocenie greckich finansów.

Grecja miała osiągnąć nadwyżkę salda pierwotnego (z ang. primary surplus) w wys. 4,5 proc. PKB w 2014 r.; teraz możliwe jest przedłużenie terminu realizacji tego celu do 2016 r. Saldo pierwotne to saldo budżetu przed uwzględnieniem kosztów obsługi długu.

Już w czwartek niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble powiedział, że nie spodziewa się szybkiej decyzji strefy euro w sprawie odblokowania transzy pomocy finansowej dla zagrożonej niewypłacalnością Grecji.

Niemiecka gazeta _ Hamburger Abendblatt _ przypomniała, że Schaeuble sygnalizował też w środę, iż raczej nie dojdzie w przyszłym tygodniu do nadzwyczajnego posiedzenia Bundestagu. Zielone światło ze strony parlamentu w Berlinie jest warunkiem wyrażenia przez Niemcy zgody na odblokowanie pomocy dla Grecji.

Czytaj więcej w Money.pl
Ważą sie losy Grecji. Stawką jest 31 mld euro W Atenach nie ustają protesty. Kluczowe będzie przyjęcie ustawy budżetowej na 2013 rok.
Pomoc dla Grecji w zawieszeniu. Powód? Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble nie spodziewa się szybkiej decyzji strefy euro w sprawie odblokowania kolejnej transzy międzynarodowej pomocy finansowej dla zagrożonej niewypłacalnością Grecji.
Strajk paraliżuje Grecję. Nie kursuje też metro Dziś w Grecji drugi dzień strajku generalnego, zorganizowanego w proteście przeciwko pakietowi, przewidującemu cięcia i oszczędności.
Tagi: kryzys w grecji, grecja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz