Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nadużycia w Brukseli na prawie 400 mln euro

0
Podziel się:

Komisja Europejska zaproponowała już utworzenie Prokuratury Europejskiej, która miałaby zajmować się przestępstwami godzącymi w budżet UE.

Nadużycia w Brukseli na prawie 400 mln euro
(Will Spaetzel/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)
bEDMQWKt

W 2012 r. w wydatkach budżetowych UE wykryto nadużycia finansowe na kwotę 315 mln euro, a po stronie dochodów budżetowych na 77,6 mln euro - poinformowała Komisja Europejska. Rok wcześniej było to odpowiednio 295 mln euro i 109 mln euro.

Mimo że liczby te wydają się wyjątkowo wysokie, stanowią jedynie niewielki procent całkowitych dochodów i wydatków w budżecie UE. W przypadku wydatków nadużycia to 0,25 proc. całości, a w przypadku dochodów - 0,42 proc. KE podkreśla, że państwa UE dosyć aktywnie walczyły w 2012 r. z oszustwami dotyczącymi środków unijnych, choć mogą zrobić jeszcze więcej.

_ - Komisja wprowadza nowy wymiar walki z nadużyciami finansowymi w UE. Wnioski przedłożone przez nas w ubiegłym roku - w szczególności ten dotyczący Prokuratury Europejskiej - mogą stanowić poważny cios dla oszustów w całej Europie. Obecnie również państwa członkowskie muszą wykazać swoje zaangażowanie w zwalczanie nadużyć finansowych na szkodę budżetu UE. Zachęcam je do intensyfikacji działań na obszarze lokalnym oraz zapewniam o wsparciu w korzystaniu z nowych środków na szczeblu UE _ - powiedział komisarz ds. zwalczania nadużyć finansowych Algirdas Szemeta.

bEDMQWKv

Oprócz danych na temat zgłoszonych nadużyć i nieprawidłowości, wysokości korekt finansowych oraz odzyskanych i zgłoszonych środków w państwach członkowskich Komisja wraz z państwami członkowskimi wybiera każdego roku również dziedzinę objętą dogłębną analizą. W tym roku jest to rolnictwo. Komisja odnotowuje w tej dziedzinie poprawę w systemach sprawowania kontroli finansowej i zarządzania ryzykiem (na przykład na poziomie przepisów i wytycznych, procedur administracyjnych i współpracy między organami krajowymi). Jednakże odpowiedzi państw członkowskich potwierdzają słabość zauważoną już w przeszłości, państwa członkowskie muszą zatem poprawić monitorowanie wyników postępowań administracyjnych i dochodzeń w sprawach karnych.

Obecnie zaledwie 42,3 proc. prowadzonych w całej UE postępowań w sprawie nadużyć finansowych związanych z unijnym budżetem kończy się wyrokami (w Polsce jest to 35,3 proc.), a wiele takich przestępstw w ogóle nie jest ściganych. Część państw radzi sobie lepiej z wyjaśnianiem tego typu spraw, inne - znacznie gorzej.

Dlatego Komisja Europejska zaproponowała w lipcu utworzenie Prokuratury Europejskiej, która miałaby zajmować się przestępstwami godzącymi w budżet UE. Będzie ona mogła prowadzić 2,5 tys. spraw rocznie i zdaniem Szemety powinna znacznie poprawić te statystyki. Zadaniem tej instytucji będzie bowiem dopilnowanie, aby każdy przypadek, w którym zachodzi podejrzenie nadużyć finansowych na szkodę budżetu UE, prowadził do wszczęcia i zakończenia odpowiedniego postępowania.

KE proponuje, by Prokuratura Europejska rozpoczęła pracę z początkiem 2015 roku. Wiadomo już, że Dania i Wielka Brytania nie przystąpią do tej instytucji, a Irlandia jeszcze nie podjęła decyzji.

bEDMQWKB
Czytaj więcej w Money.pl
Wspólna likwidacja banków w UE. Brak zgody Wspólna restrukturyzacja i uporządkowana likwidacja banków ma być drugim etapem unii bankowej, po wspólnym nadzorze Europejskiego Banku Centralnego (EBC), który ruszy w drugim półroczu 2014 roku.
Jest zgoda w Brukseli. Polska dostanie... Największe ugrupowania polityczne w Parlamencie Europejskim opowiedziały się za przyjęciem unijnego budżetu na lata 2014-2020. Są jednak warunki.
KE wypowiada wojnę oszustom podatkowym Bruksela zaproponowała zmiany w przepisach dotyczących automatycznej wymiany informacji bankowych między unijnymi krajami.
bEDMQWKW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)