Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Najatrakcyjniejsi w regionie - dla Niemców

0
Podziel się

Polska dostała od niemieckich przedsiębiorców najlepsze noty w regionie. Następne były Słowacja, Czechy, Estonia, Łotwa i Litwa.

Najatrakcyjniejsi w regionie - dla Niemców
(Endostock/Dreamstime.com)
bEhRrzvp

Dla niemieckich firm najatrakcyjniejszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej jest Polska, aż 95 proc. przedsiębiorców ankietowanych przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową wybrałoby Polskę, jako miejsce do inwestowania.

Raport opracowany przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową (AHK) został opublikowany w siedzibie Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Ankieta, na podstawie, której opracowano raport, została przeprowadzona w lutym 2011 r. Uczestniczyło w niej 80 przedsiębiorstw.

Ankietowani byli pytani, czy gdyby jeszcze raz mieli podjąć decyzję o inwestowaniu, to czy ponownie wybraliby Polskę - 95 proc. odpowiedziało, że tak. Polska uzyskała najwyższą punktację z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Nasz kraj otrzymał 4,8 pkt na sześciopunktowej skali. Następne były Słowacja (4,13 pkt), Czechy (4,12 pkt). Kolejne miejsca zajęły Estonia, Łotwa i Litwa.

bEhRrzvr

Przestawiając raport dyrektor Generalny AHK Michael Kern powiedział, że 50 proc. badanych ocenia sytuację gospodarczą Polski, jako dobrą, 47,5 proc. uważa za zadawalającą, a w opinii 2,5 proc. jest zła. Jeśli chodzi o perspektywy polskiej gospodarki na ten rok, to 52,5 proc. uważa je za dobre, w opinii 41,3 proc. sytuacja się nie zmieni, a 6,3 proc., że się pogorszy.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/112/t15472.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/koniec;kryzysu;-;zagraniczni;inwestorzy;wracaja;do;polski,61,0,669245.html) Koniec kryzysu - zagraniczni inwestorzy wracają do Polski
Niemieckim przedsiębiorcom przeszkadza w prowadzeniu działalności w Polsce zły stan infrastruktury transportowej, biurokracja i brak reform finansów publicznych. Ich zdaniem Polska powinna wprowadzić euro.

Komentując te dane wiceminister gospodarki Rafał Baniak zauważył, że stan infrastruktury systematycznie się poprawia. - _ Polska jest wielkim placem budowy i mam nadzieję, że z czasem stan infrastruktury będzie coraz rzadziej wskazywany, jako przeszkoda do działalności w Polsce _ - powiedział. Dodał, że biurokracje będzie systematycznie ograniczana - jako przykład podał podpisaną niedawno przez prezydenta ustawę deregulacyjną.

Poinformował też, że rząd chce, by Polska do 2015 r. była gotowa na wprowadzenie euro - wtedy też będą mogły być podejmowane ostateczne decyzje, co do przyjęcia wspólnej waluty.

bEhRrzvx

Na koniec 2009 r. w Polsce działało około 6 tys. firm z udziałem kapitału niemieckiego, wartość bieżąca niemieckich inwestycji w Polsce oceniana była na 20,8 mld euro.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/25/t138009.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/chinczycy;skorzy;do;inwestowania;w;polsce,164,0,817060.html) Chińczycy skorzy do inwestowania w Polsce? Polska jest atrakcyjna dla chińskich inwestorów ze względu na przynależność do UE i strefy Schengen oraz na wykwalifikowaną kadrę i relatywnie niskie koszty pracy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/74/t127050.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/jestesmy;tani;chca;u;nas;inwestowac,98,0,772706.html) Jesteśmy tani, chcą u nas inwestować Napływ inwestycji zagranicznych do Polski w zeszłym roku, mógł sięgnąć 10 mld euro.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/223/t89823.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;prymusem;wedlug;inwestorow,132,0,800644.html) Polska prymusem. Według inwestorów Nasz kraj uznano za najlepsze miejsce w Europie Środkowo-Wschodniej dla funduszy Venture Capital i Private Equity.
bEhRrzvS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)