Notowania

francja
05.03.2010 16:16

Najwyższe od 10 lat bezrobocie we Francji

W końcu ubiegłego roku bez zatrudnienia był co dziesiąty zdolny do pracy Francuz.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Michał Włosik)

We Francji stopa bezrobocia osiągnęła w końcu ubiegłego roku 10 procent - podają francuskie media na podstawie danych państwowego instytutu statystycznego Insee. Co czwarty młody Francuz jest bez pracy

Według informacji Insee, liczba zarejestrowanych bezrobotnych w ostatnim kwartale ubiegłego roku wyniosła we Francji blisko 3 mln osób. Stopa bezrobocia wzrosła wtedy w stosunku do poprzedniego kwartału o 0,5 proc. w skali kraju - łącznie z departamentami zamorskimi Francji - dochodząc do 10 procent ludności w wieku produkcyjnym (w samej Francji metropolitalnej - 9,6 proc.). Jest to najwyższy taki wskaźnik notowany w tym kraju od 1999 roku.

Zapaść na rynku pracy dotyka szczególnie dotkliwie ludzi młodych - aż 24 proc. Francuzów poniżej 25 roku życia nie ma pracy. Inną zaobserwowaną tendencją jest zrównanie się stopy bezrobocia wśród mężczyzn i kobiet, podczas gdy wcześniej te ostatnie w większym stopniu miały problemy ze znalezieniem pracy. W grupie wiekowej 15-24 lata jest nawet więcej bezrobotnych wśród mężczyzn.

[

Kryzys zabrał pracę 400 tysiącom Polaków ]( http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/kryzys;zabral;prace;400;tys;polakow,28,0,594204.html )
Jak zauważa dziennik ekonomiczny _ Les Echos _, nowe dane zweryfikowały optymistyczne prognozy ośrodka Insee z grudnia ubiegłego roku, które przewidywały, że stopa bezrobocia sięgnie 10 procent osób czynnych zawodowo dopiero w czerwcu 2010 roku.

Wzrost bezrobocia wprawia w zakłopotanie rządzącą centroprawicę, zwłaszcza w obliczu marcowych wyborów lokalnych. Opozycja wytyka prezydentowi Nicolasowi Sarkozy'emu, że półtora miesiąca temu obiecywał w telewizji, iż _ w nadchodzących tygodniach i miesiącach _ Francuzi zobaczą, jak _ cofnie się bezrobocie _.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Ciągle przybywa ludzi bez pracy ]( http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/ciagle;przybywa;ludzi;bez;pracy,112,0,595568.html )
* [ Portugalia strajkuje przeciw oszczędnościom ]( http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/portugalia;strajkuje;przeciw;oszczednosciom,106,0,595562.html )
* [ Bezrobocie w Stanach w lutym nie urosło ]( http://news.money.pl/artykul/bezrobocie;w;stanach;w;lutym;nie;uroslo,43,0,596011.html )

Ten prezydencki optymizm tonują już członkowie rządu odpowiedzialni za finanse. Minister ds. budżetu i wydatków publicznych Eric Woerth zapowiedział, że bezrobocie zacznie spadać najwcześniej w drugiej połowie roku. Jeszcze bardziej pesymistycznie widzą tę kwestię niektórzy ekonomiści. Jak powiedział radiu France Info Mathieu Plane z Francuskiego Obserwatorium Koniunktur Ekonomicznych (OFCE), bezrobocie będzie nadal wzrastać we Francji w tym roku, choć w wolniejszym tempie niż do tej pory. _ Najtrudniejsze pod względem socjalnym jest jeszcze przed nami _ - podkreślił Plane.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ O kryzysie finansowym czytaj w serwisie specjalnym Money.pl ]( http://www.money.pl/kryzys/ )
Tagi: francja, wiadomości, praca, wiadmomości, gospodarka, komentarz, unia, kryzys, czołówki, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz