Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

NATO wesprze kraje bałtyckie. Dania wyśle sześć myśliwców F-16

0
Podziel się:

To sygnał dla trzech krajów bałtyckich, że stoimy z nimi ramię przy ramieniu, lecz także dla Rosji - powiedział minister spraw zagranicznych Danii.

NATO wesprze kraje bałtyckie. Dania wyśle sześć myśliwców F-16
(PAP/EPA)

Dania proponuje wysłanie sześciu myśliwców F-16 do trzech krajów bałtyckich: Estonii, Litwy i Łotwy, aby pomóc w patrolowaniu ich przestrzeni powietrznej - poinformował minister spraw zagranicznych Danii Martin Lidegaard.

Minister Lidegaard powiedział, że do NATO należy decyzja o tym, ile samolotów będzie potrzebnych do patroli. - _ To sygnał dla trzech krajów bałtyckich, że stoimy z nimi ramię przy ramieniu, lecz także dla Rosji, że traktujemy NATO z całą powagą _ - powiedział Lidegaard po spotkaniu parlamentarnej komisji spraw zagranicznych.

Od wejścia trzech państw bałtyckich do NATO w r. 2004 Sojusz prowadzi - w ramach swoich Sił Szybkiego Reagowania - operację Baltic Air Policing, czyli patrolowanie przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii.

Do końca kwietnia Baltic Air Policing prowadzą siły USA, po nich przewodnictwo tej misji przejmie Polska. W związku z kryzysem ukraińskim Stany Zjednoczone zwiększyły liczbę swych samolotów bojowych biorących udział w bałtyckiej operacji z czterech do dziesięciu. Swoje maszyny obiecały też przysłać Francja i Wielka Brytania.

Wczoraj prezydent USA Barack Obama, wygłaszając przemówienie w brukselskim Pałacu Sztuk Pięknych, zasygnalizował, że NATO zwiększy swą obecność u sojuszników w Europie Wschodniej i będzie zawsze przestrzegać zobowiązania do kolektywnej obrony sojuszników.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)