Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy bronią Camerona. Europa potrzebuje znacznie więcej

0
Podziel się:

Niemiecka prasa staje w obronie premiera Wielkiej Brytanii i przestrzega, że Europa już nie będzie taka sama.

Niemcy bronią Camerona. Europa potrzebuje znacznie więcej
(ec.europa.eu)

Niemiecka prasa broni premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona przed krytyką ze strony polityków, podkreślając, że stawiane przez niego pytania o przyszłość UE są jak najbardziej uzasadnione. Komentatorzy ostrzegają, że bez Londynu Europa będzie słabsza.

Niedbalstwem byłoby zwykłe odrzucenie brytyjskiej inicjatywy - ocenia lewicowoliberalny dziennik _ Sueddeutsche Zeitung _.

Komentator zauważa, że kraje strefy euro już od jakiegoś czasu usilnie zastanawiają się nad przebudową UE, a Cameron _ otworzył swoim wystąpieniem kolejne drzwi do tej dyskusji _, co należy uznać za jego zasługę.

_ - Ta brytyjska inicjatywa może nie podobać się wielu osobom nastawionym proeuropejsko. Jednak w czasach, gdy UE przechodzi przez ciężki kryzys i zastanawia się sama nad sensem (swego istnienia) i strukturami, wystąpienie Camerona będzie miało znaczenie wykraczające daleko poza Wyspy Brytyjskie _ - czytamy w _ SZ _.

Jak podkreśla komentator, formuła _ więcej Europy jest dobre dla wszystkich Europejczyków _, przestała w czasie kryzysu działać. Chciałoby się wiedzieć, co oznacza _ więcej Europy _ i kto poniesie finansowe i polityczne koszty tego procesu - pyta niemiecki komentator.

Jego zdaniem _ Europa nie ucieknie przed tą dyskusją, traktując Wielką Brytanię jak niegrzeczne dziecko _. Powtarzana w Brukseli opinia, że Brytyjczycy bardziej potrzebują Europy niż odwrotnie jest _ głupia i niebezpieczna _. Bez Wielkiej Brytanii Europa będzie słabsza - ostrzega _ Sueddeutsche Zeitung _.

Zdaniem _ Die Welt _ Camerom nie jest osamotniony w swojej krytycznej ocenie zmian, jakie zachodzą od pewnego czasu w UE. Plany stabilizacji strefy euro oznaczają pogłębienie UE, które będzie miało daleko idące następstwa dla krajów nie będący członkami eurolandu - zwraca uwagę komentator.

_ - To, że Cameron porusza ten temat nie świadczy wcale o jego antyeuropejskiej postawie _ - pisze _ Die Welt _. Dodaje, że tak samo nie jest antyeuropejskie przypominanie o zagrożonej konkurencyjności i obarczanie _ sklerotycznych stosunków _ w kierownictwie UE odpowiedzialnością za ten stan rzeczy.

Epitety w rodzaju _ szantaż _ czy _ wybieranie najsmaczniejszych kąsków _ to próba ucieczki przed dyskusją - ocenia _ Die Welt _, chwaląc jednocześnie kanclerz Angelę Merkel za apel o szukanie kompromisu z Brytyjczykami.

_ - Camerom ma rację: UE jest dziś mniej lubiana niż dawniej, wyborcy odwracają się od niej, odczuwają europejski system rządów jako obcy i niegodny zaufania _ - pisze konserwatywny dziennik _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _. Komentator zwraca uwagę, że Camerom musi wykonać niemal _ artystyczny szpagat _, próbując pogodzić eurosceptyków we własnym obozie i europejskich partnerów, tracących cierpliwość do brytyjskiej polityki.

Wyjścia Brytyjczyków z UE nie mogą chcieć ani Cameron, ani jego europejscy partnerzy. _ Dlatego powinni oni, gdy opadnie już podniecenie z powodu domniemanych czy też rzeczywistych brytyjskich działań na własną rękę, spokojnie przestudiować listę życzeń Camerona i nie odrzucać przemówienia od razu jako wybierania najsmaczniejszych kąsków _ - czytamy w _ FAZ _.

Wydawany w Berlinie _ Tagesspiegel _ zauważa, że ilekroć ktoś zapowiada referendum, w Europie wybucha panika, co świadczy o złym stanie Europy.

_ - A przecież wszystkich interesuje to, czy Europa ma być scentralizowanym państwem, czy też raczej bardziej otwartym i elastycznym tworem _ - czytamy w gazecie. Odrzucenie propozycji takiej elastyczności jako _ wyszukiwanie najlepszych kąsków _, jak uczynił to minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle, to - zdaniem gazety - bzdura.

Komentator przypomina, że umowa z Schengen i strefa euro są dowodem na to, że w UE od dawna możliwe są zróżnicowane rozwiązania. - _ Mało elegancki termin przemówienia i jego podyktowane polityką wewnętrzną motywacje nie powinny przysłaniać faktu, że David Cameron postawił właściwe pytanie: co dalej? _.

Czytaj więcej w Money.pl
W referendum zdecydują, czy zostać w UE? David Cameron zamierza w referendum zapytać Brytyjczyków, czy chcą by ich kraj pozostał w Unii Europejskiej.
To najważniejsze przemówienie Camerona Premier Wielkiej Brytanii ogłosi strategię dotyczącą obecności w Unii Europejskiej.
Próżne groźby Brytyjczyków? Mogą wystąpić Rządy europejskie nie będą skłonne przyznać Wielkiej Brytanii specjalnego statusu w UE - pisze _ Financial Times _.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)