Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Decyzja o pomocy dla Grecji później

0
Podziel się:

Decyzja o drugim pakiecie pomocowym dla Grecji opóźni się - napisał niemiecki dziennik "Handelsblatt" w wydaniu internetowym.

Niemcy: Decyzja o pomocy dla Grecji później
(PAP/EPA)

Decyzja o drugim pakiecie pomocowym dla Grecji prawdopodobnie opóźni się ze względu na opór niektórych państw strefy euro - napisał niemiecki dziennik _ Handelsblatt _ w wydaniu internetowym.

_ - Jest tak dużo nierozwiązanych problemów, że ministrowie finansów przypuszczalnie nie przyjmą nowego pakietu kredytowego 20 czerwca _ - powiedział niemieckiej gazecie wysoki rangą urzędnik UE.

Według dziennika nieoczekiwanie trudności pojawiły się ze strony Słowacji, która nie uczestniczy w obecnie realizowanym programie pożyczek bilateralnych dla Grecji, opiewającym w sumie na 110 mld euro. Rząd w Bratysławie sprzeciwia się planom, by nowa pomoc finansowa została udzielona Atenom w ramach Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej, ustanowionego przed rokiem dla wsparcia państw strefy euro, które utracą zaufanie kredytodawców.

Gdyby Ateny miały otrzymać kredyty w ramach EFSF, Słowacja musiałaby tym razem dołożyć się do ratowania Grecji - wskazuje _ Handelsblatt _. Dlatego Bratysława wzbrania się przed udzieleniem Grecji kredytu poprzez EFSF. Na to, by nowa pomoc dla Grecji została udzielona właśnie w ramach EFSF nalega niemiecki rząd, bo wówczas uniknięto by kontrowersyjnego głosowania w Bundestagu w sprawie nowego pakietu ratunkowego dla Aten.

Na EFSF składa się 440 mld euro gwarancji państw strefy wspólnej waluty, do czego należy doliczyć 60 mld euro kredytów gwarantowanych unijnym budżetem i 250 mld euro wsparcia z Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Według niemieckiego dziennika, zastrzeżenia zgłaszają również Brytyjczycy, nie zgadzając się, by pomoc dla Grecji pochodziła nie tylko z funduszu ratowania euro, ale również z pozostałych środków EFSM, w tym wpłacanych przez państwa spoza strefy euro.

By uniknąć bankructwa, w ubiegłym roku Grecja wynegocjowała z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Unią Europejską pomoc finansową w łącznej kwocie 110 mld euro, zobowiązując się w zamian do zdyscyplinowania budżetu poprzez obniżenie płac w sektorze publicznym, redukcję emerytur i podniesienie różnego rodzaju podatków.

Premier Luksemburga Jean-Claude Juncker powiedział w ubiegły piątek po spotkaniu z premierem Grecji Jeorjosem Papandreu, że oczekuje, iż państwa członkowskie strefy euro uzgodnią dodatkową pomoc finansową dla Aten. Na zasadzie dobrowolności w pomoc tę ma się zaangażować także sektor prywatny. Członek zarządu EBC Lorenzo Bini Smaghi kilka dni temu oszacował wolumen nowego programu pomocowego dla Grecji na 60-70 mld euro.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/52/t141108.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grecja;bedzie;oszczedzac;planuja;jak,49,0,846129.html) Grecja będzie oszczędzać. Planują jak Przyjęcie planu oszczędnościowego jest warunkiem nowej pomocy międzynarodowej dla Grecji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/213/t94165.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/udzial;prywatnych;wierzycieli;to;warunek;pomocy;dla;grecji,90,0,842842.html) Udział prywatnych wierzycieli to warunek pomocy dla Grecji Niemcy w dalszym ciągu uzależniają ewentualną nową pomoc dla Grecji od udziału prywatnych wierzycieli.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/212/t94164.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grecja;opusci;rolety;prosza;o;12;mld;euro,19,0,837395.html) Grecja opuści rolety? Proszą o 12 mld euro Grecja potrzebuje następnej transzy pomocy finansowej Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/170/t138922.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/grecja;goni;resztkami;sil;potrzebuje;gotowki,39,0,825639.html) Grecja goni resztkami sił, potrzebuje gotówki Mimo akcji ratunkowej ze strony Brukseli, kraj ten wymaga nowego zastrzyku finansowego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)