Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy grożą Grekom. Jak nie wypełną obietnic to...

0
Podziel się:

Grecy igrają z ogniem. Będzie ultimatum dla Aten?

Niemcy grożą Grekom. Jak nie wypełną obietnic to...
(PAP/EPA)

_ - Decyzja Jeorjosa Papandreu wygląda na chęć wycofania się z umów zawartych z partnerami z UE. To bardzo dziwne. Jeśli Grecy nie wypełnią obietnic, to nie dostaną pieniędzy - _ ostrzegał Rainer Brüderle, szef frakcji FDP w Bundestagu, która jest rządowym koalicjantem kanclerz Angeli Merkel. **Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble wyraził nadzieję, że Grecy jednak poprą w referendum uzgodniony przez strefę euro program ratunkowy dla tego kraju.

Aktualizacja: 14:00

_ - Wierzę, że drugi pakiet pomocowy dla Grecji, który teraz jest finalizowany, daje najlepszą gwarancję, by Grecja mogła powrócić do zdrowia w przewidywalny sposób i znów samodzielnie stanąć na nogi. Tak uważa również grecki rząd, który w zeszłym tygodniu poparł pakiet. Zakładam, że Grecja uszanuje i wypełni podjęte uzgodnienia i zobowiązania _ - powiedział Schaeuble, w rozmowie opublikowanej przez _ Financial Times Deutschland _.

Irytacji i zaskoczenia zapowiedziami rządu Grecji dotyczącymi zorganizowania referendum w sprawie planu pomocowego dla tego kraju nie krył też prezydent Francji Nicolas Sarkozy. _ _

_ - Francja powtarza, że plan przyjęty w ubiegły czwartek jednomyślnie przez 17. krajów strefy euro jest jedynym sposobem na rozwiązanie problemu greckiego długu. Oddanie głosu ludziom jest zawsze uzasadnione, ale solidarność między krajami może istnieć tylko wtedy jeśli wszyscy zgodzą się w sprawie niezbędnych działań - _ powiedział wczoraj wzburzony Sarkozy.

Kalkulator walutowy

Kwota:
Przelicz z:
Przelicz na:
Data:

Zdaniem komisarza UE ds. energii, Niemca Guenthera Oettingera planowane referendum w Grecji _ wiąże się z dużym ryzykiem dla Europy _. W opublikowanym w środę wywiadzie z dziennikiem _ Die Welt _ komisarz powiedział, że decyzja premiera Grecji może podważyć zaufanie prywatnych i publicznych wierzycieli do Europy. _ Sytuacja jest wystarczająco trudna, a teraz tracimy jeszcze co najmniej trzy miesiące _ - powiedział Oettinger.

_ - Obawiam się, że w okresie przed referendum sytuacja będzie niestabilna. Grecy mają wiele dobrych powodów, by zagłosować za pakietem. Uzgodnione działania są dobre dla ich kraju. Ale w Grecji panuje frustracja i rezygnacja. Jeśli faktycznie Grecy powiedzą nie, konsekwencje będą nieprzewidywalne _ - dodał. Zdaniem Oettingera greckie _ nie _ pogorszyłoby sytuację słabszych finansowo krajów strefy euro, jak Włochy, Hiszpania czy Portugalia.

Federalne Zrzeszenie Niemieckich Banków poinformowało dziś, że wstrzymują się ze zgodą na 50-procentowe straty w wyniku redukcji zadłużenia Grecji o 100 mld euro do czasu zakończenia referendum. Redukcja greckiego długu była jednym z uzgodnień szczytu strefy euro z 27 października, podjętym w porozumieniu z przedstawicielami banków. _ Na razie sytuacja jest zbyt niepewna, musimy po prostu poczekać, aż wszystko się wyjaśni _ - powiedział dyrektor zrzeszenia Michael Kemmer w rozmowie z telewizją N24. Dodał, że wychodzi z założenia, iż Grecy poprą pakiet ratunkowy i wzmocnią w ten sposób swojego premiera.

W ramach nowego pakietu Grecja miałaby otrzymać 130 mld euro od Eurolandu i MFW, z czego 30 mld to gwarancje dla inwestorów zachęcające ich do wymiany obligacji greckich na papiery o połowę niższej wartości. Uzgodniono również redukcję długu Grecji o 100 mld euro z 50-procentowymi stratami dla posiadaczy greckich obligacji. W zamian kraj ma przyjąć daleko idący program oszczędności.

Niemiecka prasa nie pozostawia na Grekach suchej nitkiWystąpienie Grecji ze strefy euro wydaje się już tylko kwestią czasu - pisze niemiecki dziennik _ Die Welt _. Według niemieckiej prasy, zapowiadając referendum w sprawie programów ratunkowych, premier Grecji postawił wszystko na jedną kartę.

_ Dzięki swej kontrowersyjnej inicjatywie grecki premier Jeorjos Papandreu przypomina gracza w ruletkę, który postawił wszystko na jedną liczbę. I wydaje się, że nie jest jedynym hazardzistą wśród europejskich polityków _ - komentuje _ Die Welt _.

Według gazety opuszczenie przez Grecję strefy euro nie oznaczałoby końca europejskiej solidarności z tym krajem. _ Grecja musiałaby być dalej wspierana przez swoich partnerów. Wystąpienie byłoby zatem jedynie późnym uznaniem gospodarczej rzeczywistości. Tylko z narodową walutą Grecy mają realną szansę wzmocnić swą konkurencyjność poprzez dewaluację _ - ocenia dziennik. Zastrzega jednak, że nawet tak radykalny krok nie uspokoiłby sytuacji wokół wspólnej waluty, bo rynki finansowe od dawna obawiają się zachwiania pozycji Włoch.

Także dziennik _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _ pisze, że Papandreu postanowił zagrać o wszystko. _ Europa jest w szoku, ale widząc masowe demonstracje i strajki w Atenach, musiała być świadoma krytycznej sytuacji greckiego rządu. Papandreu i (jego rządząca socjalistyczna partia ) PASOK stoją pod ścianą. Z notowaniami, które sięgnęły dna, i z minimalną większością w parlamencie żaden szef rządu nie może stale forsować radykalnych programów oszczędnościowych, przeciw którym burzy się jego własny naród. Chyba że mógłby się powołać na jasną, choć niechętnie wyrażoną, zgodę społeczeństwa _ - ocenia dziennik.

Dodaje jednak, że przeprowadzenie referendum _ wymaga czasu, którego Grecja już nie ma, i wstrzymuje cały proces reform _. Według gazety powodem oburzenia, jakie wywołała zapowiedź greckiego premiera, może być też fakt, że Grekom dano możliwość decydowania o tym, czy chcą zostać uratowani, podczas gdy Niemcy nie mogą głosować, czy obecne i przyszłe pokolenia chcą brać na siebie warte miliardy gwarancje na ratowanie Grecji.

W ocenie _ Sueddeutsche Zeitung _ grecka polityka _ nie jest już wyłącznie sprawą samej Grecji _. _ Od jej losu zależy los 16 pozostałych państw strefy euro. I jeśli zgodzą się, że od euro zależy też przyszłość Unii Europejskiej, to stawką w grze jest teraz cały ten projekt _ - ocenia gazeta. Dodaje, że szczyt Eurolandu w Brukseli w ubiegłym tygodniu _ był wyrazem odpowiedzialności, którą Europa chce przejąć za Grecję _. _ Ale co będzie z odpowiedzialnością Grecji za Europę? _ - pyta _ SZ _.

_ Financial Times Deutschland _ ocenia z kolei, że greckie referendum nie musi skończyć się katastrofą. Jeśli uda się zapewnić finansowanie w czasie poprzedzającym referendum, a Papandreu zdoła przekonać swój naród za pomocą argumentów, operacja ratowania euro miałaby dużo pewniejsze podstawy niż dotychczas" - ocenia _ FTD _. Także tygodnik _ Der Spiegel _ napisał w swym internetowym wydaniu, że _ dla odmiany Grecy powinni sami zdecydować, co będzie dalej z nimi i ich krajem _.

Francuska i belgijska prasa mocno podzielona

Jedne tytuły ostro krytykują premiera Jeorjosa Papandreu, inne - uznają tę inicjatywę za przejaw zdrowia demokracji.Ogłoszona w poniedziałek nieoczekiwana propozycja Papandreu wprowadziła w zakłopotanie komentatorów czołowych francuskich gazet.

Część z nich - jak _ Le Figaro _ i _ Le Monde _ - nie szczędzi bezlitosnej krytyki władzom greckim, a samą inicjatywę przeprowadzenia referendum uważa za katastrofalną w skutkach dla strefy euro. _ Czy Europa zginie przez grecką truciznę? _ - pyta konserwatywne, bliskie prezydentowi Nicolasowi Sarkozy'emu _ Le Figaro _.

Według komentatora tego dziennika, swego czasu _ Grecja włamała się do strefy euro ze sfałszowanymi rachunkami finansów publicznych, mając reputację państwa bez dyscypliny podatkowej i nieskutecznego pod względem administracyjnym _. _ Le Figaro _ dodaje, że swoim pomysłem przeprowadzenia referendum Ateny _ zbliżają się wielkimi krokami w stronę opuszczenia strefy euro _.

W podobnym tonie komentuje bliski politycznego centrum dziennik _ Le Monde _. W jego opinii premier Papandreu podjął _ szaleńcze ryzyko _. Gazeta uważa, że nieoczekiwana decyzja Aten _ każe się mocno zastanawiać, czy Grecja ma naprawdę swoje miejsce w eurogrupie _.

Odmiennego zdania są komentatorzy innych tytułów, np. lewicowego _ Liberation _, który broni inicjatywy referendum w Grecji. Jego zdaniem, Papandreu podniósł słusznie kwestię demokratyczności podejmowanych przez możnych tego świata decyzji bez oglądania się na zainteresowanych. _ Co myślą o brutalnej terapii oszczędności narody, które same doświadczą jej skutków? _ - pyta retorycznie _ Liberation _.

_ Grecja igra z ogniem _, _ Szalona gra premiera Papandreu _, _ Niewinny _ - to tylko niektóre tytuły artykułów i komentarzy w belgijskich gazetach po zapowiedzi premiera Grecji Jeorjosa Papandreu o zorganizowaniu referendum w sprawie pakietu pomocowego dla tego kraju. Jest to temat, który dominuje na czołówkach w belgijskiej prasie.

Komentatorzy mają jednak różne opinie na temat decyzji, by Grecy wypowiedzieli się w referendum, czy zgadzają się na dalsze, drastyczne oszczędności w zamian za przyznaną finansową pomoc.

O kryzysie w strefie euro czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/130/t154498.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/komentarze/artykul/gpw;przewaga;sprzedajacych,247,0,955895.html) GPW: Przewaga sprzedających Niepokojące wieści z Aten, krach na rynkach, fatalne dane makro... Szykuje się giełdowa katastrofa?
[ ( http://static1.money.pl/i/h/116/t77172.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/komentarze_swiat/artykul/wall;street;boi;sie;tego;referendum,248,0,955896.html) Przed tymi wydarzeniami drży cała Wall Street Nie tylko fatalne wieści z Aten decydują o słabych nastrojach inwestorów za Oceanem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/116/t180596.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/grecki;rzad;poparl;referendum;w;sprawie;planu;ratunkowego,51,0,955955.html) Oni poparli pomysł greckiego premiera Ministrowie tłumaczyli swoją decyzję koniecznością zachowania jedności gabinetu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)