Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Niemcy: Merkel chce pozostać kanclerzem

0
Podziel się

Angela Merkel zapewniła, że w przypadku zwycięstwa w wyborach do Bundestagu, chce pozostać na stanowisku kanclerza przez całą czteroletnią kadencję.

Niemcy: Merkel chce pozostać kanclerzem
(World Economic Forum/CC/Flickr)
bEqtFLJx

Angela Merkel zapewniła w wywiadzie dla stacji telewizyjnej Phoenix, że w przypadku zwycięstwa w wyborach do Bundestagu 22 września chce pozostać na stanowisku kanclerza przez całą czteroletnią kadencję. Nie ma czasu na myślenie o następcy.

_ - Oczywiście ubiegam się o kolejną pełną kadencję _ - powiedziała Merkel, dodając, że ludzie, którzy twierdzą coś innego, nie pytali jej o zdanie. Szefowa niemieckiego rządu podkreśliła, że nie zastanawia się nad tym, kto będzie jej następcą. _ Jako kanclerz federalna muszę rozsądnie i dobrze rządzić. Chciałabym kontynuować (tę działalność) przez kolejne cztery lata; na tym koncentruję całą swoją uwagę _ - oświadczyła Merkel. _ Jak będzie trzeba, to zawsze ktoś się znajdzie (na stanowisko kanclerza) _ - dodała.

Niektóre media spekulowały w minionych tygodniach, że 59-letnia Merkel może zrezygnować z kanclerskiego fotela w połowie kadencji, czyli w 2015 roku, i wycofać się z polityki.

bEqtFLJz

Wywiad dla Phoenixa był pierwszą wypowiedzią szefowej niemieckiego rządu dla mediów po urlopie w Południowym Tyrolu. Od środy Merkel rozpoczyna objazd kraju w ramach kampanii przed wyborami parlamentarnymi 22 września.

Merkel potwierdziła, że jej celem jest kontynuowanie koalicji partii chadeckich CDU i CSU z liberalną FDP. Koalicja z największą partią opozycyjną SPD nie jest naszym celem - wyjaśniła kanclerz. Koalicja CDU/CSU i FDP rządzi w Niemczech od 2009 roku. Szczególnie w początkowym okresie dobiegającej końca kadencji chadecy i liberałowie ostro spierali się o politykę gospodarczą i finansową.

Sondaże dają obu partiom chadeckim CDU i CSU, tworzącym w Bundestagu jeden klub parlamentarny, ponad 40 proc. i tym samym zdecydowaną przewagę nad rywalami. Natomiast poparcie dla FDP oscyluje wokół 5-procentowego progu wyborczego. SPD otrzymuje w sondażach wyniki w granicach 23-28 proc., a ich główny sojusznik Zieloni 14-12 proc. Socjaldemokraci i Zieloni mieliby szanse na utworzenie rządu po dokooptowaniu Lewicy (około 8 proc.), jednak wykluczają taką możliwość ze względu na postkomunistyczną przeszłość tego ugrupowania i jego nieobliczalność w polityce zagranicznej i bezpieczeństwa.

Czytaj więcej w Money.pl
Namawia do cięć, a sama jest bardzo hojna Opozycja ostrzega, że obietnice będą kosztować budżet 28 mld euro.
Te decyzje mogą kosztować 30 miliardów euro Rządzące w Niemczech partie chadeckie CDU i CSU przedstawiły program działania na najbliższe cztery lata.
bEqtFLKa
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)