Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Merkel przeciwna wyjściu Grecji ze strefy euro

0
Podziel się:

Kanclerz Niemiec podkreśliła, że ważne jest, by Grecja dotrzymała swoich zobowiązań i przeprowadziła niezbędne reformy w zamian za wsparcie finansowe.

Niemcy: Merkel przeciwna wyjściu Grecji ze strefy euro
(ec.europa.eu)

Niemiecka kanclerz odrzuciła możliwość wykluczenia zadłużonej Grecji ze strefy euro. - _ Mogłoby to wywołać efekt domina, niezwykle niebezpieczny dla naszego systemu walutowego _ - powiedziała Merkel w Berlinie.

Angela Merkel podkreśliła jednak, że ważne jest, by Grecja dotrzymała swoich zobowiązań i przeprowadziła niezbędne reformy w zamian za wsparcie finansowe.

_ - Politycznie pożądane jest, by wszystkie kraje, które należą do obszaru euro, w nim pozostały _ - oświadczyła Merkel na konferencji prasowej, komentując wypowiedzi niektórych polityków koalicji rządzącej, podających w wątpliwość sens dalszej obecności Grecji w strefie euro.

Wypłata kolejnej transzy pomocy finansowej z pakietu ratunkowego dla Grecji stoi pod znakiem zapytania, po tym gdy 2 września eksperci Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego (tzw. trójka) przerwali wizytę w Atenach i przegląd programu greckich reform. Do końca obecnego tygodnia władze w Atenach mają przedstawić nowe propozycje oszczędności i dostarczyć plan budżetu na 2012 r.

Kalkulator walutowy

Kwota:
Przelicz z:
Przelicz na:
Data:

Według mediów Grecy nie realizują uzgodnionych z wierzycielami oszczędności, planu uszczuplenia administracji oraz programu prywatyzacji. Ministerstwo finansów prognozuje, że gospodarka tego kraju skurczy się w tym roku o około 5 proc.

_ - Grecki rząd liczy na to, że i tak dostanie pieniądze, niezależnie od tego, co zrobi _ - powiedział niemieckiemu dziennikowi _ Die Welt _ anonimowy europejski urzędnik wysokiej rangi.

W maju ubiegłego roku strefa euro przyznała Atenom około 110 mld euro pomocy. W związku z niemożnością spłaty długów przez Grecję w lipcu tego roku przywódcy eurostrefy uzgodnili 109 mld euro drugiej pożyczki, nadal uzależniając pomoc od reform.

Najnowsze doniesienia z Aten dodały wiatru w żagle grupie niemieckich eurosceptyków, która zaskarżyła przed Federalnym Trybunałem Konstytucyjnym unijne pakiety ratunkowe. _ - Przygoda z euro dobiega końca - powiedział dziś agencji dpa ekonomista z Tybingi Joachim Starbatty. - Albo strefa euro zdrowo się skurczy, albo daję euro jeszcze od dwóch do pięciu lat życia _.

Trybunał w Kalsruhe ogłosi wyrok w sprawie pakietów pomocowych dla Grecji i innych krajów strefy euro już pojutrze. Starbatty przyznał, że nie spodziewa się, iż sędziowie zablokują programy ratunkowe, ale mogą upomnieć się o większą kontrolę parlamentarną nad nimi. - _ Myślę, że Trybunał wyznaczy bariery, by zahamować lekkomyślność w polityce finansowej _ - dodał Starbatty.

Orzeczenie trybunału wpłynie zapewne na przygotowywane właśnie regulacje dotyczące kontroli parlamentu Niemiec nad działaniem Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF), przeznaczonego na ratowanie zadłużonych państw strefy euro. Wielu posłów chadecko-liberalnej koalicji rządzącej uzależnia swoje poparcie dla wzmocnienia EFSF od zwiększenia wpływu Bundestagu na decyzje o udzieleniu pomocy z tego programu.

Tymczasem Merkel oceniła dziś, że uzgodniona na lipcowym szczycie państw euro reforma EFSF uzyska poparcie większości chadecko-liberalnej koalicji rządzącej. - _ Potrzebujemy własnej większości. Jestem optymistką, że ją uzyskamy _ - powiedziała Merkel.

Bundestag ma głosować nad reformą EFSF 29 września. Walka z kryzysem w państwach wspólnej waluty oraz propozycje dotyczące wzmocnienia zarządzania gospodarczego w strefie euro będą tematem spotkania Merkel z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem dziś wieczorem w Berlinie.

Czytaj więcej o ostatnich problemach Angeli Merkel
[ ( http://static1.money.pl/i/h/3/t95747.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/klopoty;grekow;koscia;niezgody;w;partii;merkel,164,0,896420.html) Niemcy się kłócą, bo Finlandia stawia warunki Głosy zwolenników i przeciwników projektu Angeli Merkel rozkładają się w chadecji po równo.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/40/t92200.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/premier;obiecuje;wiecej;reform;i;wybory,167,0,902823.html) Premier obiecuje więcej reform i wybory Premier Grecji Jeorjos Papandreu zapewniał, że mimo wielu sprzeciwów w kraju zostaną wdrożone reformy finansów publicznych i w innych dziedzinach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/3/t95747.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/niemcy;w;cdu;sceptycyzm;wobec;pomyslow;na;ratowanie;euro,156,0,895388.html) Nie chcą płacić za bankrutów. Co zrobi Merkel? Wśród rządzących w Niemczech chadeków rośnie niepokój, że dotychczasowe pomysły na stabilizację euro nie rozwiążą problemów strefy wspólnej waluty.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)