Notowania

niemcy
27.05.2010 07:03

Niemcy: Minister obrony zapowiada poważne oszczędności

Zamknięte mogą zostać m.in. małe obiekty wojskowe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

W ramach programu oszczędnościowego zamknięte mogą zostać m.in. małe obiekty wojskowe. Szef resortu obrony Niemiec *Karl-Theodor zu Guttenberg (na zdjęciu) *oświadczył też, że misja niemieckich wojsk w Afganistanie nie powinna ucierpieć w wyniku planowanych oszczędności.

Minister obrony przekazał w specjalnym oświadczeniu kilka informacji dotyczących średnioterminowego planu oszczędnościowego, dzięki któremu resort ma corocznie oszczędzać ponad miliard euro.

Guttenberg poinformował, że placówki zatrudniające poniżej _ pewnej liczby _ pracowników zostaną zamknięte, o ile ich znaczenie dla obronności kraju nie jest niepodważalne. Nie ujawnił jednak jaką liczbę etatów miał na myśli. Nie sprecyzował również, jaki wpływ planowane oszczędności będą mieć na realizację zamówień.

_ - Symboliczne cięcia w ramach kilku pojedynczych inwestycji nie wystarczą. Jeśli spojrzeć na obecne wyniki, widać wyraźną potrzebę zmiany modelu działania _ - poinformował Guttenberg po przemowie do żołnierzy stacjonujących w Hamburgu.

Szef resortu obrony zapowiedział, że ma zamiar skonsultować się z ministrem finansów Wolfgangiem Schaeuble w celu przedyskutowania możliwych cięć w innych sektorach.

Niemiecki rząd szuka miliardowych oszczędności, by nie stracić kontroli nad deficytem budżetowym, który już w tym roku przekroczy dozwolony dla strefy euro poziom 3 proc. PKB, osiągając ponad 5 procent.

Wobec kryzysu finansów państw strefy euro kanclerz Angela Merkelwezwała wszystkie kraje związkowe do zmniejszania deficytów budżetowych.

W końcu czerwca rząd ma przedstawić propozycję budżetu na 2011 rok. Eksperci informują, że po raz pierwszy wzięto w nim pod uwagę nowe prawo, zwane _ hamulcem zadłużenia _. Na jego mocy rząd musi obniżyć stosunek deficytu budżetowego do PKB oraz zmniejszyć deficyt strukturalny o 10 mld euro.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Merkel: Sama pomoc finansowa strefie euro nie wystarczy ]( http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/merkel;sama;pomoc;finansowa;strefie;euro;nie;wystarczy,214,0,621014.html )
* [ **Niemcy** mają plan ratunkowy dla strefy euro ]( http://news.money.pl/artykul/niemcy;maja;plan;ratunkowy;dla;strefy;euro,196,0,622532.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: niemcy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz