Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: taka jest kondycja tamtejszej gospodarki

0
Podziel się:

Z pierwszych szacunków wynika jednak, że w IV. kwartale ubiegłego roku PKB skurczył się.

Niemcy: taka jest kondycja tamtejszej gospodarki
(IPON-BONESS/SIPA/EAST NEWS)

W roku 2012 wzrost gospodarczy w Niemczech wyniósł 0,7 proc. - poinformował Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden. Z pierwszych szacunków wynika jednak, że w IV. kwartale ubiegłego roku PKB skurczył się w porównaniu z III. kwartałem o 0,5 proc.Bardziej pewne dane dotyczące ostatniego kwartału 2012 roku statystycy z Wiesbaden przedstawią dopiero 14 lutego.

Jak pisze dpa, ekonomiści liczyli się ze spadkiem PKB na koniec roku, wskazując na zahamowanie korzystnych tendencji na rynku pracy, spadek konsumpcji wewnętrznej oraz spadek zainteresowania niemieckimi produktami za granicą.

Tempo wzrostu największej europejskiej gospodarki znacznie osłabło w 2012 roku w porównaniu z rokiem poprzednim, kiedy to wzrost PKB wyniósł 3 proc. Sytuacja Niemiec jest mimo to lepsza niż wielu europejskich krajów, które znalazły się w recesji - pisze agencja dpa.

Nastawionej na eksport niemieckiej gospodarce nie udało się uniknąć negatywnych skutków kryzysu zadłużenia w strefie euro. Po bardzo dynamicznym początku roku dynamika niemieckiej gospodarki ulegała osłabieniu z kwartału na kwartał.

Prognozy na rok bieżący przewidują jeszcze niższy wzrost PKB niż w ubiegłym roku. Zdaniem większości ekonomistów tempo wzrostu wyniesie od 0,3 proc. do prawie 1 proc. Jedną z przyczyn ostrożnych prognoz jest niepewna sytuacja na rynku amerykańskim - wyjaśnia dpa.

Ekonomista Commerzbank Joerg Kraemer powiedział, że opanowanie skutków kryzysu zadłużenia pozwala mieć nadzieję, że _ po złym czwartym kwartale niemiecka gospodarka zacznie ponownie powoli wzrastać _.

Inflacja w ryzachInflacja w Niemczech w grudniu 2012 roku wyniosła 2,1 procent rok do roku - wynika z końcowych danych Federalnego Biura Statystycznego. Analitycy spodziewali się wzrostu cen konsumpcyjnych właśnie o 2,1 procent w ujęciu rocznym.

Natomiast miesiąc do miesiąca inflacja w grudniu wyniosła 0,9 procent, również zgodnie z oczekiwaniami.

Czytaj więcej w Money.pl
Bardzo dobra wiadomość dla konsumentów Inflacja w Niemczech zmniejszyła się w ubiegłym roku do 2 procent, podczas gdy w roku 2011 wyniosła jeszcze 2,3 procent.
Ceny na Białorusi ostro w górę. Zobacz o ile Inflacja na Białorusi wyniosła w ubiegłym roku 21,8 proc., co oznacza, że zmieściła się w prognozowanym przez rząd przedziale 19-22 procent.
Tym będzie żył świat w 2013 roku Strefę euro czeka stagnacja gospodarcza. Nieco lepiej będzie w USA i w Polsce.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)