Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy zakazują spekulacyjnych transakcji

0
Podziel się:

Bundestag uniemożliwiając sprzedaży obliczonej na spadek kursu chce chronić euro.

Niemcy zakazują spekulacyjnych transakcji
(PAP/EPA)

Niemiecki Bundestag przyjął ustawę, która zakazuje dokonywania spekulacyjnych transakcji tzw. nagiej krótkiej sprzedaży.

Celem regulacji jest ukrócenie transakcji giełdowych, które zagrażają stabilności rynków finansowych i - zdaniem polityków - przyczyniły się do kryzysu w strefie euro.

Ustawa, która przeszła głosami koalicji chadeków i liberałów, zabrania dokonywania nagiej krótkiej sprzedaży wszystkich niemieckich akcji oraz obligacji państw strefy euro.

Naga krótka sprzedaż (ang. naked short selling) to giełdowa spekulacja, obliczona na spadek kursu. W przypadku zwykłej krótkiej sprzedaży jest to obrót pożyczonymi akcjami; sprzedający liczy, że ich kurs spadnie, więc będzie mógł je odkupić po niższej cenie. W przypadku nagiej krótkiej sprzedaży gracz oferuje akcje, nie posiadając ich, ani nie pożyczając.
Już w maju Niemcy zaskoczyły partnerów w UE i rynki finansowe wprowadzając jednostronnie zakaz nagiej krótkiej sprzedaży akcji 10 instytucji finansowych oraz obligacji skarbowych państw strefy euro.

Także decyzja o rozszerzeniu zakazu jest jednostronnym działaniem Niemiec. Komisja Europejska dopiero w października chce przedstawić propozycje skoordynowanego podejścia do spekulacyjnych transakcji finansowych.

Wskutek nowej ustawy inwestorzy w Niemczech będą mogli wkrótce obracać tylko tymi papierami, które posiadają, bądź które wypożyczyli.

Przeciwko nowym regulacjom głosowały opozycyjne partie SPD i Zieloni, które uważają, że zakaz spekulacji wprowadzony jednostronnie tylko przez Niemcy będzie nieskuteczny, bo inwestorzy będą spekulować na rynkach finansowych za granicą. _ Ten krok to placebo. Jest czysto symboliczną polityką _ - ocenił poseł socjaldemokracji Manfred Zoellmer.

Tymczasem rządzący chadecy uważają, że inicjatywa Niemiec to ważny sygnał dla pozostałych państw. _ Nie powiedziałbym, że działamy w pojedynkę, lecz że idziemy do przodu _ - powiedział polityk CDU Ralph Brinkhaus.

Ustawa, rozszerzająca zakaz spekulacyjnych transakcji trafi teraz pod obrady drugiej izby niemieckiego parlamentu, Bundesratu.

Minister finansów Wolfgang Schaeuble zapowiedział też, że niebawem Niemcy i Francja wspólnie wystąpią do Komisji Europejskiej o przygotowanie propozycji regulacji, wprowadzającej podatek od transakcji finansowych na europejskich rynkach.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)