Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Niemieccy politycy ostrzegają Grecję: Dotrzymajcie umów

0
Podziel się:

Niemcy będą solidarnie pomagać pogrążonej w kryzysie Grecji, jeśli dotrzyma ona zobowiązań, wynikających z pakietów ratunkowych.

Niemieccy politycy ostrzegają Grecję: Dotrzymajcie umów
(Deutscher Bundestag/Lichtblick/Achim Melde)

Niemcy będą solidarnie pomagać pogrążonej w kryzysie Grecji, jeśli dotrzyma ona zobowiązań, wynikających z pakietów ratunkowych - ostrzegło w Berlinie kilku czołowych polityków niemieckich.

Zerwaniem porozumień Grecji z UE i MFW zagroził lider radykalnej koalicji lewicowej SYRISA Aleks Cipras, który podjął próbę utworzenia koalicyjnego rządu po niedzielnych wyborach parlamentarnych w Grecji.

_ - Jesteśmy solidarni, ale nie głupi _ - powiedział szef frakcji współrządzącej Niemcami liberalnej partii FDP Rainer Bruederle, cytowany przez agencję dpa. Dodał, że _ niemiecka tolerancja ma swoje granice _. Po wyborach parlamentarnych partie w Atenach muszą wreszcie pojąć powagę sytuacji - powiedział, przypominając, że UE udzieliła Grecji wsparcia w wysokości kilkuset miliardów euro w zamian za zobowiązanie tego kraju do drastycznych reform budżetowych.

Zdaniem polityk bawarskiej chadecji CSU Gerdy Hasselfeldt, jeśli Grecja nie będzie Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/191/m204479.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/parlament;w;grecji;lider;radykalnej;lewicy;chce;poprzec;koalicje;ciprasa,160,0,1081504.html) *Przełom w Grecji? Radykały poprą koalicję * Przewodzący radykalnej partii Demokratyczna Lewica Fotis Kuwelis zapowiedział, że poprze utworzenie lewicowej koalicji rządzącej. gotowa albo nie będzie wstanie wypełnić swoich zobowiązań, to należy rozważyć, czy może pozostać w strefie euro. _ Nasze stanowisko się nie zmieniło. Wsparcie finansowe będzie możliwe tylko wówczas, gdy zostaną spełnione warunki _ - dodała.

Także przewodniczący Parlamentu Europejskiego, niemiecki socjaldemokrata Martin Schulz, zaapelował do Aten o dotrzymanie uzgodnień. _ Umowy muszą być respektowane. Nie sądzę, byśmy mogli i powinni je negocjować na nowo _ - ocenił Schulz, który złożył we wtorek oficjalną wizytę w Berlinie.

Zapowiedział, że uda się do Grecji na rozmowy z Ciprasem. _ Nikomu nie chodzi o to, by zaszkodzić Grekom. O tym muszą być też przekonane greckie partie _ - dodał Schulz.

Przywódca koalicji SYRISA przejął zadanie utworzenia nowego rządu Grecji, gdy w poniedziałek próba ta nie powiodła się liderowi prawicowej partii greckiej Nowa Demokracja (ND) Antonisowi Samarasowi. Ugrupowanie Ciprasa niespodziewanie zajęło drugie miejsce w niedzielnych wyborach parlamentarnych, zdobywając 52 mandaty.

Dziś Cipras powiedział, że wynik wyborów to _ historyczna szansa dla lewicy _. Obiecał, że postara się utworzyć lewicowy rząd, który zerwie z _ porozumienia podporządkowujące _ Grecję międzynarodowym kredytodawcom.

Według Ciprasa zobowiązania Aten do wprowadzenia reform i polityki oszczędności nie są już ważne, ponieważ zanegowali je wyborcy. _ Nie ma szans na to, abyśmy próbowali ukradkiem wprowadzić z powrotem to, co zostało odrzucone przez Greków _ w głosowaniu - dodał lider SYRISY, odnosząc się do programu cięć budżetowych, forsowanego przez poprzedni rząd pod presją UE i MFW.

Czytaj więcej o sytuacji w Grecji w Money.pl
Niemcy są przeciwko zmianom w Grecji Następujące krótko po sobie wybory, mogą wzmocnić skrajne partie i pogorszyć sytuację, zamiast ją poprawić.
90 mld euro na ratunek dla eurobankruta? Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble zaapelował o poparcie dla nowego pakietu pomocy finansowej dla zadłużonej Grecji.
Przełom w Grecji? Radykały poprą koalicję Przewodzący radykalnej partii Demokratyczna Lewica Fotis Kuwelis zapowiedział, że poprze utworzenie lewicowej koalicji rządzącej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)