Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nowy szef niemieckiego MSZ: Najpierw Polska

0
Podziel się

Steinmeier wyjaśnił, że impulsem do podjęcia decyzji o szybkim przyjeździe do Polski był niedawny wywiad Bronisława Komorowskiego dla dziennika Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Nowy szef niemieckiego MSZ: Najpierw Polska
(SPD in Niedersachsen/CC/Flickr)
bEraLHbF

Frank-Walter Steinmeier zapowiedział, że przyjedzie do Warszawy, by rozmawiać o sytuacji na Ukrainie. Skrytykował też postawę Rosji wobec Ukrainy, zarzucając jej, że wykorzystała trudną sytuację gospodarczą Kijowa.

_ Już pojutrze pojadę do Polski, by razem z naszymi polskimi sąsiadami, którzy wiedzą o Ukrainie więcej niż niemal wszyscy inni Europejczycy, wspólnie zastanowić się, co możemy razem zrobić, by przezwyciężyć polityczną blokadę w Kijowie _ - oświadczył w Berlinie Steinmeier podczas uroczystości objęcia stanowiska ministra spraw zagranicznych.

_ Oburzające jest to, w jaki sposób rosyjska polityka wykorzystała kryzys gospodarczy na Ukrainie, by nie dopuścić do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE _ - ocenił nowy szef niemieckiej dyplomacji.

bEraLHbH

Steinmeier wyjaśnił, że impulsem do podjęcia decyzji o szybkim przyjeździe do Polski był niedawny wywiad Bronisława Komorowskiego dla dziennika _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _, w którym polski prezydent postawił Europejczykom kilka pytań dotyczących Ukrainy. Jak wyjaśnił Steinmeier, chodzi o to, czy nie zbagatelizowaliśmy stopnia rozbicia i słabości Ukrainy i czy nie umknęło naszej uwadze, że stawiając Kijów przed decyzją _ albo Wschód albo Zachód _ żądamy zbyt wiele. Być może nie doceniliśmy też determinacji Rosji w dążeniu do gospodarczego związania ze sobą Ukrainy - dodał.

_ Nie mam odpowiedzi na te pytania, ale jestem przekonany, że na pytania, które postawił Komorowski, musimy udzielić odpowiedzi, zanim będziemy mogli być pomocni w zapobieżeniu destabilizacji Ukrainy _ - powiedział Steinmeier.

Rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski potwierdził wizytę szefa niemieckiej dyplomacji w czwartek popołudniu w Polsce. _ Warszawa jest wśród stolic - obok Paryża i Brukseli - które minister Steinmeier odwiedza jako pierwsze po objęciu urzędu, co jest dowodem naszej bliskiej współpracy _ - powiedział Wojciechowski.

Wyraził nadzieję, że wizyta w Polsce nowego szefa MSZ Niemiec oznacza kontynuację tradycji dobrych stosunków. _ Warto podkreślić, że z poprzednim ministrem spraw zagranicznych Niemiec Guido Westerwelle utrzymywaliśmy bardzo bliski i intensywny kontakt _ - dodał Wojciechowski. Jak zaznaczył, także prezydent Niemiec Joachim Gauck swoją pierwszą wizytę po objęciu urzędu złożył właśnie w Warszawie.

bEraLHbN

Steinmeier spotka się z ministrem Radosławem Sikorskim i zostanie przyjęty przez prezydenta Komorowskiego. _ Rozmowa ministrów będzie dotyczyła głównie polsko-niemieckich stosunków dwustronnych, bieżących spraw Unii Europejskiej oraz polityki wschodniej. Polska i Niemcy mają podobną wizję polityki unijnej i zbliżone wizje pokonania kryzysu w UE _ - powiedział Wojciechowski.

Jak dodał, ważnym tematem będzie także współpraca w ramach Trójkąta Weimarskiego (Polska, Niemcy, Francja). Według rzecznika MSZ wizyta Steinmeiera w Warszawie, a wcześniej w Paryżu, pokazuje, że wszystkie strony liczą na intensyfikację tych kontaktów. _ Chcemy także prowadzić dialog z Rosją w ramach Trójkąt Królewieckiego w formacie Polska, Niemcy, Rosja _ - oświadczył Wojciechowski.

W czwartek Warszawę odwiedzi także szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow; będzie uczestniczył w posiedzeniu Komitetu Strategii Współpracy Polsko-Rosyjskiej. Steinmeier przybędzie do Warszawy już po wyjeździe Ławrowa. W umowie koalicyjnej niemieckiego rządu mowa jest o włączeniu Polski do dialogu rosyjsko-niemieckiego.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i ministrowie jej nowego rządu, w tym Steinmeier, zostali we wtorek zaprzysiężeni w parlamencie. Steinmeier, który przejął stanowisko szefa MSZ od Guido Westerwellego, pierwszą wizytę zagraniczną złoży w środę w Paryżu. Zdecydował się na powrót do resortu spraw zagranicznych, którym kierował przedtem w pierwszym rządzie koalicyjnym Merkel w latach 2005-2009.

bEraLHbO

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/1/m292609.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/merkel;ponownie;wybrana;kanclerzem;niemiec;zlozyla;przysiege,244,0,1443828.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Merkel porządzi trzecią kadencję
  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/74/m190794.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polska;chce;zabiegac;o;przyspieszenie;zniesienia;wiz;dla;ukraincow,231,0,1443559.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Polska zabiega o zniesienie wiz dla Ukrainców
  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/179/m97971.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/rzad;niemiec;moze;juz;rozpoczac;prace,8,0,1443336.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Niemcy podpisują umowę koalicyjną
  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/168/m292264.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/szef;msz;nie;ma;sensu;topic;pieniedzy;w;ukraine,75,0,1441355.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) "Nie ma sensu topić pieniędzy w Ukrainę"
bEraLHci
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)