Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowy trakat UE? Hollande niechętny

0
Podziel się:

Prezydent Francji przypomniał, że traktat w sprawie paktu fiskalnego, nie został jeszcze ratyfikowany przez niektóre inne kraje.

Nowy trakat UE? Hollande niechętny
(PAP/EPA)

Jesteśmy bliscy wyjścia z kryzysu euro. By tego dokonać należy wdrożyć przyjęte wcześniej ustalenia, a nie rozpoczynać rozmów o nowym traktacie budżetowym - powiedział prezydent Francji Francois Hollande przed rozpoczęciem szczytu UE w Brukseli.

- _ Najlepszą metodą na przezwyciężenie kryzysu, który jak sądzę, jest bliski końca, jest zrealizowanie już przyjętych przez nas postanowień. Nie jest to moment na rozpisywanie nowego traktatu _ - powiedział Hollande i przypomniał, że traktat międzyrządowy w sprawie paktu fiskalnego, który w ubiegłym tygodniu został ratyfikowany przez Francję, nie został jeszcze ratyfikowany przez niektóre inne kraje.

- _ Skończmy najpierw prace nad tym traktatem, który został właśnie przegłosowany we Francji i niedawno przyjęty w Niemczech _ - podkreślił prezydent.

Podkreślił też, że _ tematem szczytu jest unia bankowa, a nie unia budżetowa _, odnosząc się do pytań o propozycje Berlina w sprawie dalszego wzmocnienia uprawnień Brukseli nad budżetami narodowymi (np. powołanie nowego super komisarza ds. walutowych, który miałby prawo weta wobec budżetów krajowych).

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/135/m250247.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nadzor;bankowy;w;ue;tusk;postuluje;rowne;prawa;dla;wszystkich,63,0,1180991.html) *Nasz postulat na szczycie UE bez szans? Tusk bez emocji * Polska jest zainteresowana wejściem do europejskiego nadzoru bankowego pod warunkiem, że regulacje zostaną zmienione. - _ Pojawiają się propozycje wzmocnienia unii budżetowej (strefy euro). Podyskutujemy o nich później, na razie jest właściwy moment, aby wprowadzać w życie unię bankową, która jest tematem szczytu. Z panią Merkel będziemy rozmawiać o kolejnych propozycjach później _ - dodał prezydent Francji.

Stanowiska Paryża i Berlina rozmijają się obecnie w kwestiach metod wychodzenia z kryzysu. Francja wraz z innymi krajami Południa chce, by nadzór bankowy ujrzał światło dzienne jak najszybciej od początku przyszłego roku. Wdrożenie skutecznego wspólnego nadzoru uznano bowiem w czerwcu za wstępny warunek bezpośredniego dokapitalizowywania banków z ratunkowego funduszu strefy euro EMS. Niemcy grają na zwłokę, a kanclerz Merkel, jak powiedział Hollande, _ chce, by nadzór wszedł w życie we wrześniu 2013 _. Dlatego - jak dodał - oczekuje, że szczyt wyjaśni różnice zdań co do kalendarza. Przypomniał, że priorytetem pozostaje uruchomienie funduszu ratunkowego EMS, tak aby mogła z niego szybko skorzystać Hiszpania, której sektor bankowy wymaga rekapitalizacji.

- _ Francja i Niemcy ponoszą odpowiedzialność za ratowanie strefy euro _ - dodał.

Hollande nie ukrywał, że polega w negocjacjach na takich sojusznikach jak Włochy czy Hiszpania, które podzielają punkt widzenia Paryża.

Czytaj więcej w Money.pl
Wspólny nadzór bankowy w strefie euro niezgodny z prawem? Opinia prawników pogrąża plany Brukseli dotyczące EBC i strefy euro.
Lewandowski: To niefortunna propozycja _ Należy życzyć liderom europejskim, żeby uspokoili rynki finansowe, czyli żeby potwierdzili, swą decyzję w sprawie nadzoru bankowego _.
Parlament dla strefy euro. "Dla Polski źle" - _ Są takie pomysły, by tworzyć odrębną izbą dla krajów strefy euro, to najbardziej radykalny pomysł, jaki się pojawia _- ocenił minister ds. europejskich Piotr Serafin.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)