Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Ogromny skok w wypłatach unijnych dotacji

0
Podziel się

Dziś dyskusja z Danutą Huebner o usprawnieniu wydawaniu środków unijnych.

Ogromny skok w wypłatach unijnych dotacji
(photo-service.europarl.europa.eu)
bEgnOKfF

Bank Gospodarstwa Krajowego przelał w lutym na konta firm i samorządów 1,3 miliarda złotych. To sześć i pół razy więcej niż w styczniu, kiedy ta kwota nie przekroczyła 200 milionów złotych.

Jak podał właśnie BGK, który po zmianie przepisów dopiero drugi miesiąc zajmuje się dysponowaniem unijnych pieniędzy, największym zainteresowaniem cieszą się w tej chwili programy Kapitał Ludzki oraz Innowacyjna Gospodarka.

W ramach tego pierwszego, który ma przede wszystkim pomagać Polakom na rynku pracy, udało się od początku roku zrealizować 5,3 tysiąca zleceń na kwotę ponad 400 milionów złotych. Z kolei w ramach Innowacyjnej Gospodarki, czyli m.in. e-biznesów, BGK wypłacił pieniądze 423 wnioskodawcom na ponad 230 milionów złotych.

bEgnOKfH

ZOBACZ TAKŻE:
Bieńkowska: Dotacje z UE to wzrost PKB o jeden procent.
Najnowsze dane BGK pokazują również, jak duże jest zróżnicowanie, jeżeli chodzi o wykorzystanie unijnego wsparcia przez poszczególne województwa w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Najwięcej pieniędzy od początku roku pozyskało województwo małopolskie. Najmniej - mazowieckie, gdzie od początku roku BGK zrealizował zaledwie jeden wniosek.

- _ Jeszcze za wcześnie na oceny. Mamy wyznaczony plan kwartalny na pozyskanie 200 milionów złotych i na razie się go trzymamy. Styczeń był nieco gorszy, ale wcale nie jest powiedziane, że tak będą również wyglądały luty i marzec _ - mówi w rozmowie z Money.pl Marta Milewska, rzeczniczka marszałka województwa mazowieckiego.

Źródło: Money.pl na podstawie danych Banku Gospodarstwa Krajowego.
Informacje dotyczą Regionalnych Programów Operacyjnych.

bEgnOKfN

Pomimo przyspieszenia w wydawaniu unijnych pieniędzy, sytuacja wciąż nie wygląda dobrze. Przedsiębiorcy narzekają na przedłużające się procedury, biurokrację i skomplikowane przepisy. Między innymi nad tym, jak to zmienić, będą się dzisiaj wieczorem zastanawiać w Brukseli eurodeputowani, przedsiębiorcy i polscy samorządowcy podczas debaty _ Jaka polityka regionalna dla Polski, _zorganizowanej przez Parlament Europejski i europejską centralę koncernu GE. W dyskusji weźmie udział prof. Danuta Huebner, była komisarz UE ds. polityki regionalnej. Money.pl będzie relacjonować konferencję.

W latach 2007-2013 Polska ma do wykorzystania ponad 67 miliardów euro (około 280 miliardów złotych) z unijnych środków. Do tej pory udało się wydać około jedną czwartą tej sumy, przy czym na inwestycje w ramach ich współfinansowania wydaliśmy z budżetu ponad 20 miliardów złotych.

Źródło: Money.pl na podstawie danych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

bEgnOKfO

Kwota przeznaczona dla Polski na lata 2007-2013 jest ponad siedmiokrotnie większa od pieniędzy z lat 2004-2006. Wówczas udało się wykorzystać całość przeznaczonych dla nas środków.

Polska w Unii
*30 mld euro zysku z pięciu lat w Unii * Jak oszacował Money.pl, pięć lat w Unii Europejskiej to dla Polski czysty zysk w wysokości 30 mld euro. Do tej pory do unijnej kasy przelaliśmy 12 mld euro, w tym samym czasie zyskaliśmy ponad 42 mld euro.
*6 razy mniej zarabiamy niż na Zachodzie * Najwięcej w Europie za pracę dostają Duńczycy. Polskie pensje są od trzech do sześciu razy niższe niż na Zachodzie. Ale gonimy czołówkę.
*1000 emigrantów na każdy dzień członkostwa * Fala nowej emigracji zarobkowej liczy około 2,2 miliona osób. Ponad 1,8 miliona z nich wyjechało do pracy do krajów Unii Europejskiej.
bEgnOKgi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)