Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Opozycja domaga się od rządu debaty o ratowaniu strefy euro

0
Podziel się:

SLD złożył wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia sejmowej komisji do spraw Unii Europejskiej. Jest już odpowiedź PO.

Opozycja domaga się od rządu debaty o ratowaniu strefy euro
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

SLD domaga się od rządu informacji na temat polskich propozycji rozwiązania kryzysu w UE, w tym w Eurolandzie. Klub SLD złożył wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia sejmowej komisji ds. UE. SLD chce też, aby debata europejska odbyła się na forum całego Sejmu. **Wniosek w sprawie zwołania komisji złożyli już posłowie PiS i Solidarnej Polski.

_ - Apelujemy do premiera i do przewodniczącej komisji ds. UE, Agnieszki Pomaski, żeby podjęli działania, które będą zapobiegać myśleniu, że ten rząd de facto opowiada się za ubezwłasnowolnieniem Sejmu _ - oświadczył Tadeusz Iwiński z SLD.

Ocenił, że mamy do czynienia z _ niedostatkiem kontroli parlamentu nad działalnością Rady Ministrów _. _ Tak dalej być nie może _ - przekonywał.

Zdaniem Iwińskiego, mamy obecnie do czynienia z _ naruszaniem ducha i litery artykułu 95 konstytucji, zgodnie z którym Sejm sprawuje kontrolę nad działalnością Rady Ministrów _.

_ - Jest elementarnym obowiązkiem premiera, ministrów, a także przewodniczących komisji parlamentarnych, żeby przeprowadzać poważne debaty w ważnych kwestiach. A to jest niewątpliwie ważna kwestia _ - dodał polityk Sojuszu.

Wniosek w sprawie zwołania komisji ds. UE złożyli w poniedziałek posłowie PiS i Solidarnej Polski. We wtorek Leszek Miller zapowiadał, że jego klub złoży wniosek podobny.

Szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna zapewnia, że opozycja doczeka się informacji na temat stanowiska rządu w sprawie kryzysu w strefie euro. Schetyna przypomina, że już 15 grudnia na forum Sejmu odbędzie się debata na temat polityki zagranicznej rządu.

Polityk nie zgadza się ze zdaniem posła SLD, który powiedział, że brak debaty jest próbą _ ubezwłasnowolnienia Sejmu jako organu kontrolującego rząd _. Problematyka europejska zostanie poruszona także 13 grudnia, na posiedzeniu komisji spraw zagranicznych - zapewnia Grzegorz Schetyna:

Wcześniej szefowa sejmowej komisji ds. UE Agnieszka Pomaska powiedziała, że nie zwoła posiedzenia komisji przed szczytem UE, tylko w późniejszym terminie. _ Jestem zobowiązana do zwołania posiedzenia komisji w ciągu 30 dni. Przychylę się do tego, żeby gościem posiedzenia był minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Takie zaproszenie do ministra wystosuję. Sama komisja spotka się po unijnym szczycie _ - powiedziała Pomaska.

Iwiński podkreślił, że debaty na tematy europejskie toczą się obecnie w parlamentach m.in. Wielkiej Brytanii i Francji. _ A w Polsce trwa cisza _ - zaznaczył.

Zaapelował do premiera Tuska, aby przedstawił parlamentowi sprawozdanie z rozpoczynającego się w czwartek szczytu UE. _ Tym bardziej, że wszystko wskazuje, iż nie będzie to w tym roku kalendarzowym szczyt ostatni _ - dodał.

Przekonywał, że premier _ nie ma się czego obawiać _. _ W tym Sejmie jest zdecydowana większość dla idei pogłębionej integracji. SLD będzie głosowało za taką informacją rządową, pod jednym warunkiem: nie można sprowadzać UE do wątków wyłącznie finansowych _ - dodał.

O przygotowaniach do unijnego szczytu czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/30/t40478.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/ekspert;widzi;duza;role;dla;polski;w;europie,217,0,984025.html) Duża rola dla Polski Rozwój sytuacji w strefie euro prowadzi do unii fiskalnej i przekształcenia w sfederalizowaną Europę - uważa niemiecki historyk prof. Heinrich Winkler.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/134/t198022.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/dowgielewicz;ostrzega;w;przed;podzialem;unii;europejskiej,174,0,983982.html) Polska jest dla niego "solidnym bastionem" Polski minister opublikował artykuł w niemieckim dzienniku _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t197992.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/wielka;brytania;domaga;sie;gwarancji;przy;reformie;unii;europejskiej,207,0,983759.html) Reforma Unii Europejskiej? Oni mogą ją zablokować Premier zagroził, że nie podpisze nowego traktatu. Jego postawę tłumaczy się silną pozycja eurosceptyków w macierzystej partii.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)