Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Orban broni swej polityki wewnętrznej

0
Podziel się:

Jego zdaniem, wprowadzone specjalne opodatkowanie międzynarodowych banków i koncernów jest niezbędne dla gospodarczego przetrwania państwa.

Orban broni swej polityki wewnętrznej
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

W wygłoszonym dzisiaj orędziu o stanie państwa prawicowo-konserwatywny premier Węgier Viktor Orban (na zdjęciu) wystąpił z obroną swej polityki wewnętrznej, kwestionowanej zarówno przez krajową opozycję, jak i Unię Europejską.

Jak stwierdził szef rządu, wprowadzone specjalne opodatkowanie międzynarodowych banków i koncernów jest co prawda _ nieeleganckie _, ale niezbędne dla gospodarczego przetrwania państwa.

Orban potwierdził również swe poparcie dla wywołującej kontrowersje nowej węgierskiej konstytucji oraz przyjęcia podatku liniowego, który ograniczył dochody osób najmniej zarabiających. Według premiera, Węgry funkcjonują dzisiaj _ na nowych podstawach _, a powrotu _ do dawnego systemu, do dawnych metod _ nie będzie, gdyż _ osłabiły one kraj i wtrąciły go w kryzys _.

Jak zaznacza agencja dpa, wobec zbliżających się rokowań kredytowych Budapesztu z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Komisją Europejską obserwatorzy liczyli na bardziej pojednawcze tony ze strony premiera. Ten zadeklarował jedynie: _ Jesteśmy gotowi walczyć, jeśli zajdzie taka potrzeba, ale jesteśmy także gotowi do kompromisu, jeśli będzie to w interesie państwa _. Zaznaczył również, że _ Europa jest jak alkohol: inspiruje do wielkich celów, ale jednocześnie przeszkadza nam w ich osiągnięciu _.

Czytaj więcej o polityce Viktora Orbana
Zaostrzą politykę budżetową. Zaczną od... Budapeszt naraził się międzynarodowym organizacjom, wprowadzając kontrowersyjne ustawy. Teraz uda im się porozumieć?
W Unii wrze. Jak daleko posunie się Orban? Konflikt między Brukselą a Budapesztem był przedmiotem gorącej debaty w PE.
Kaczyński wziął Węgry w obronę. Przed UE Zdaniem prezesa PiS widać, że instytucje unijne reprezentują coś zupełnie innego niż zbiorowy interes państw europejskich.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)