Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Oszczędności w strefie euro są bezpieczne. Cypr to wyjątek

0
Podziel się:

Cypr to przypadek wyjątkowy i nie można go traktować jako szablonu dla przyszłych planów ratunkowych. Jest jednak jedno ale.

Oszczędności w strefie euro są bezpieczne. Cypr to wyjątek
(PAP/EPA/KAY NIETFELD)
bFevkoZN

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble zapewnił, że oszczędności na kontach w bankach strefy euro są bezpieczne, a Cypr to przypadek wyjątkowy i nie można go traktować jako szablonu dla przyszłych planów ratunkowych.

W opublikowanym dziś wywiadzie dla niemieckiej gazety _ Bild _ Schaeuble zdystansował się od poniedziałkowej wypowiedzi szefa eurogrupy Jeroena Dijsselbloema, który powiedział, że program ratunkowy zaaplikowany na Cyprze, zakładający straty inwestorów, może stać się normą postępowania w przypadku przyszłych kryzysów; później tę wypowiedź złagodził.

_ - Cypr jest i pozostanie wyjątkowym przypadkiem. Konta oszczędnościowe w Europie są bezpieczne _ - oświadczył niemiecki minister. Dodał, że problem Cypru polegał na faktycznej niewypłacalności dwóch największych banków i na tym, że cypryjski rząd nie był w stanie udzielić gwarancji na oszczędności.

bFevkoZP

_ _

_ Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/48/160816.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wywiady/artykul/pis;i;po;krytykuja;pomysl;podatku;na;cyprze,225,0,1273057.html) *PiS i PO krytykują pomysł podatku na Cyprze * Jacek Protasiewicz wytyka błędy unijnym decydentom. _

_ - To dlatego inne kraje strefy euro musiały pomóc. Wspólnie w eurogrupie zdecydowaliśmy, by posiadacze (depozytów) i kredytodawcy partycypowali w kosztach planu ratunkowego, innymi słowy, by byli to ci, którzy przyczynili się do powstania kryzysu _ - tłumaczył.

Schaeuble wyraził przekonanie, że Cypr będzie w stanie w pełni zwrócić pomoc. _ - Cypryjską gospodarkę czeka teraz trudny i dotkliwy okres dostosowania. Ale gdy będzie miał solidne podstawy ekonomiczne, zwróci pomoc _ - tłumaczył.

bFevkoZV

Według ministra euro jest obecnie silniejsze niż kiedykolwiek po 2010 roku, co było widać w czasie kryzysu na Cyprze, który _ nie miał żadnego wpływu na inne kraje południowej Europy _. Ocenił, że inaczej było w 2012 roku, gdy przedterminowe wybory w Grecji spowodowały podwyżki stóp procentowych w całej Europie południowej.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/228/265188.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wywiady/artykul/bezpieczne;oszczednosci;nie;istnieja,159,0,1271199.html) *Bezpieczne oszczędności nie istnieją * Ignacy Morawski z Polskiego Banku Przedsiębiorczości, mówi o skutkach wydarzeń na Cyprze.

Rynki i kurs euro zareagowały spadkami na wypowiedź szefa eurogrupy, która stawiała pod znakiem zapytania bezpieczeństwo depozytów bankowych w przypadku zastosowania w strefie euro kolejnych programów pomocowych. Jeroen Dijsselbloem wycofał się następnie ze stwierdzenia, że pakiet pomocowy dla Cypru i warunki, na jakich go udzielono, mogą być nowym modelem rozwiązań dla banków, i zapewnił, że wszelkie rozwiązania są _ krojone na miarę _.

Ministrowie finansów strefy euro uzgodnili w nocy z niedzieli na poniedziałek w Brukseli warunki programu pomocy dla Cypru. Kraj ten otrzyma pomoc finansową od strefy euro i Międzynarodowego Funduszu Walutowego w wysokości 10 mld euro na ratowanie swojego sektora bankowego, a w zamian ma przeprowadzić jego restrukturyzację, a także konsolidację finansów, reformy strukturalne i prywatyzację.

bFevkoZW

Nowy program zakłada natychmiastową likwidację banku Laiki, której pełne koszty poniosą udziałowcy, posiadacze akcji i właściciele nieubezpieczonych depozytów powyżej 100 tys. euro. Ponadto Bank of Cyprus przejdzie restrukturyzację i wchłonie dobre aktywa banku Laiki. Również udziałowcy i właściciele nieubezpieczonych depozytów w Bank of Cyprus muszą liczyć się ze stratami, ale ich skala zostanie jeszcze sprecyzowana przez cypryjski rząd i trojkę (KE, EBC i MFW).

Czytaj więcej w Money.pl
Rozłam w Unii w sprawie ratowania banków? Prezydent Francji Francois Hollande powiedział, że Cypr jest _ specyficznym, wyjątkowym i jedynym przypadkiem _.
Klienci tego banku stracą 37,5% oszczędności O tyle zostaną pomniejszone depozyty przekraczające 100 tys. euro.
Cypr o strefie euro. Jednak wyjdą ze wspólnoty? Prezydent Cypru skrytykował partnerów w strefie euro, zarzucając im postawienie irracjonalnych żądań.
bFevkpaq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)