Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Oszustwa podatkowe w UE. Jak temu zapobiec?

0
Podziel się:

Na skutek uchylania się od płacenia podatków Unia Europejska traci co roku miliard euro.

Oszustwa podatkowe w UE. Jak temu zapobiec?
(Iwanczuk/Reporter)

Ministrowie finansów Unii Europejskiej na spotkaniu w Dublinie obiecali dzisiaj wspólną walkę z uchylaniem się od podatków. * *Minister Rostowski już wcześniej przyznał, że skala problemu w Polsce jest mniejsza niż w Europie Zachodniej, ale część stosowanych na Zachodzie technik uchylania się od podatków jest przenoszona do naszego kraju.

Minister finansów Irlandii Michael Noonan powiedział na zakończenie dwudniowego spotkania, że w USA w zewnętrznym finansowaniu inwestycji banki mają jedynie 25-procentowy udział. Według niego w Europie proporcje finansowania inwestycji kształtują się odwrotnie: 70-75 proc. finansowania zapewniają banki. Irlandia w tym półroczu sprawuje prezydencję UE.

Noonan zaznaczył, że uczestnicy uważają, że należy podjąć wymierne działania w celu opracowania _ bardziej zrównoważonego systemu finansowego, w którym banki, inwestorzy instytucjonalni i władze publiczne mają swoje role we wspieraniu długoterminowych inwestycji na rzecz wzrostu gospodarczego i miejsc pracy _. W tym kontekście wskazał, że wiele małych i średnich przedsiębiorstw w UE nie ma dostępu do kapitału.

W styczniu w eurostrefie bezrobocie sięgnęło rekordowych 11,9 proc., co oznacza 19 mln ludzi bez pracy. Bezrobocie wśród młodzieży sięga 24,2 proc. A jak przewiduje Komisja Europejska, stopa bezrobocia w bieżącym roku będzie nadal rosła.

Ministrowie finansów zgodzili się również na dokończenie unii bankowej, która ustanowi jednolite zasady dla banków, mechanizm nadzoru bankowego i procedury upadłości. Obiecali również wspólnie działać w ramach walki z uchylaniem się od płacenia podatków, mimo nadal jeszcze silnego oporu w niektórych krajach UE.

Na skutek uchylania się od płacenia podatków UE traci co roku miliard euro - powiedział w piątek hiszpański minister gospodarki Luis De Guindos, który przedstawił wspólne stanowisko sześciu unijnych krajów, które chcą wypracować _ pilotażowe narzędzie wielostronnej wymiany _ informacji bankowej.

O zachowanie tajemnicy bankowej mimo presji w ostatnich tygodniach ze strony Francji, Hiszpanii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Polski i Niemiec, będzie jednak walczyć Austria - oznajmiła konserwatywna austriacka minister finansów Maria Fekter.

Wytknęła przy okazji, że będące wśród tych sześciu krajów Zjednoczone Królestwo _ ma w swojej bezpośredniej jurysdykcji liczne raje fiskalne: Wyspy Normandzkie, Gibraltar, Kajmany, Wyspy Dziewicze _, które według niej są _ prawdziwymi kłopotliwymi punktami prania pieniędzy i oszustw podatkowych _.

Brytyjski minister finansów George Osborne, który był jednym z sygnatariuszy listu do Komisji Europejskiej w sprawie wprowadzenia nowych przepisów wzorowanych na amerykańskiej ustawie o informacji o rachunkach zagranicznych dla celów podatkowych (FATCA), podkreślił, że jego rząd negocjuje z brytyjskimi terytoriami zamorskimi zniesienie tajemnicy bankowej. FATCA, która pozwala na udostępnienie wszystkich informacji dotyczących rachunków bankowych, inwestycji i dochodów zagranicznych amerykańskich podatników, idzie dalej niż obecnie obowiązujące przepisy unijne.

List do KE skierowały w kończącym się tygodniu Francja, Niemcy, Wielka Brytania i Hiszpania. W piątek do inicjatywy podjętej przez te kraje dołączyła Polska.

W piątek wieczorem ministrowie finansów Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Hiszpanii i Polski oznajmili, że wspólnie będą starać się o wprowadzenie większej przejrzystości i łatwości wymiany danych bankowych. Z takim też przesłaniem pojadą w przyszłym tygodniu do Waszyngtonu na spotkanie G20.

Według Reutera minister Jacek Rostowski włączył się do tej grupy, by zapewnić, że ponadnarodowe korporacje obecne w Europie Środkowej i Wschodniej nie będą wykorzystywać lokalnych systemów podatkowych dla swego zysku. _ - Skala problemu w Polsce jest mniejsza niż w Europie Zachodniej, ale część stosowanych na Zachodzie technik uchylania się od podatków jest również przenoszona do Polski _ - powiedział Rostowski.

Dzisiaj do inicjatywy tej dołączyły Belgia, Holandia i Rumunia - podał unijny komisarz do spraw podatków Algirdas Szemeta. Walka z uchylaniem się od płacenia podatków ma być tematem szczytu przywódców UE 22 maja - zapowiedział przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

Jak pisze AFP, w Europie widać już zmianę stanowiska w kwestii zachowania tajemnicy bankowej: pod presją partnerów europejskich i USA Luksemburg zgodził się częściowo ją uchylić i przyłączyć się do automatycznej wymiany danych bankowych od 2015 roku.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i brytyjski premier David Cameron opowiedzieli się podczas zakończonego dzisiaj spotkania w Berlinie za podjęciem przez kraje G8 bardziej energicznej walki z oszustwami podatkowymi; chcą, by UE była bardziej konkurencyjna.

Grupa gospodarczo przodujących krajów (G8) powinna zdaniem Merkel i Camerona przejąć _ globalną rolę kierowniczą _ - podała agencja dpa, powołując się na oświadczenie wydane przez Downing Street. Konserwatywni politycy uznali za konieczne konkretne działania przeciwko oszustwom podatkowym i agresywnemu unikaniu podatków.

Trzeba wszystkim uzmysłowić, że każdy powinien uczciwie płacić swoją część podatków - czytamy w oświadczeniu. Berlin i Londyn będą domagały się zarówno na szczycie G8, jak i na forum G20 postępów w wymianie informacji podatkowych między krajami.

Na szczycie G8 w czerwcu siedem przodujących gospodarczo krajów świata oraz Rosja chcą ustalić wspólne normy opodatkowania międzynarodowych koncernów, wykorzystujących swoją międzynarodową strukturę do legalnego unikania podatków.

Według BBC Merkel poruszyła w rozmowie z Cameronem kwestię brytyjskich terytoriów funkcjonujących jako raje podatkowe. Austriacka minister finansów Maria Fekter zarzuciła niedawno Wielkiej Brytanii, że obszary, gdzie obowiązuje brytyjskie prawo, między innymi Kajmany, Wyspy Dziewicze, Gibraltar, są rajami podatkowymi i pralniami brudnych pieniędzy.

Na krótko przed przyjazdem Camerona Merkel w piątek wieczorem ponownie podkreśliła znaczenie Londynu w polityce europejskiej. _ - Wielka Brytania jest dla nas ważnym i niezbywalnym partnerem _ - powiedział rzecznik rządu Steffen Seibert.

Merkel i Cameron wraz z rodzinami spędzili wspólnie weekend w rezydencji niemieckiego rządu w Mesebergu pod Berlinem. Cameronowi towarzyszyli żona Samantha oraz troje ich dzieci - córki Florence (2) i Nancy (9) oraz siedmioletni syn Arthur. W spotkaniu uczestniczył też małżonek Merkel - Joachim Sauer. Spotkanie pod Berlinem było rewizytą - w październiku 2010 roku Merkel była gościem Camerona w jego wiejskiej rezydencji Chequers.

Na początku roku Cameron zapowiedział przeprowadzenie do 2017 roku referendum, w którym Brytyjczycy mieliby zdecydować o pozostaniu lub wyjściu z UE. Merkel, a także prezydent Joachim Gauck podkreślają, jak ważna jest z ich punktu widzenia dalsza obecność Wielkiej Brytanii w Unii. Stosunki niemiecko-brytyjskie stały się wyraźnie bliższe po wygraniu w zeszłym roku przez socjalistę Francois Hollande'a wyborów prezydenckich we Francji. Od tego czasu szczególnie w kwestiach gospodarczych stanowiska Berlina i Paryża często istotnie się różnią.

Czytaj więcej w Money.pl
Hollande rozprawi się z rajami podatkowymi Ogłosił, że francuskie banki będą co roku publikowały listę swoich wszystkich filii zagranicznych i ujawniać _ naturę ich działalności _.
Złagodzą tajemnicę bankową. Co to oznacza? Austria dołączy do Luksemburga, który wyraził gotowość do złagodzenia tajemnicy bankowej, na co nalega KE.
Minister chciał ukryć miliony w Szwajcarii? Sprawa oszustw podatkowych byłego francuskiego ministra do spraw budżetu Jerome Cahuzaca nabiera coraz większych rozmiarów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)