Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Oszustwa podatkowe we Włoszech. Plaga wyłudzeń

0
Podziel się:

Prawdziwą plagą jest niewystawianie paragonów fiskalnych. Po 166 tys. kontrolach w sklepach, punktach usługowych i gastronomicznych stwierdzono, że co trzeci nie wydaje paragonów klientom.

Oszustwa podatkowe we Włoszech. Plaga wyłudzeń
(CrazyD/iStockphoto)

Kryzys nie przekonał Włochów do uczciwości wobec fiskusa i na niewiele zdały się podjęte przez poprzedni rząd Mario Montiego próby zmiany mentalności oraz przekonania do płacenia podatków i praworządności - wynika z najnowszego raportu Gwardii Finansowej.

Media podkreślają, że dane za pięć pierwszych miesięcy tego roku potwierdzają, że Włochy są wciąż krajem, w którym dochodzi do oszustw finansowych i podatkowych na ogromną skalę. Gwardia Finansowa każdego miesiąca odnajduje ponad miliard euro ukrytych przed fiskusem.

Zauważa się, że niewiele pomogły wzmożone kontrole działalności handlowej, zarządzone przez gabinet Montiego, które niejednokrotnie miały wręcz formę _ nalotów _ inspektorów policji skarbowej na centra miast i kurortów, pełnych turystów.

Prawdziwą plagą pozostaje proceder niewystawiania paragonów fiskalnych. W wyniku 166 tysięcy kontroli w sklepach, punktach usługowych i w lokalach gastronomicznych w całym kraju stwierdzono, że co trzeci z nich nie wydaje takich paragonów klientom, ukrywając prawdziwe przychody. W sprawozdaniu Gwardii Finansowej, ogłoszonym w związku z 239. rocznicą jej powołania, podkreślono, że tendencja ta nie zmieniła się od ubiegłego roku.

Ponadto z przedstawionych danych wynika, że od stycznia do maja w rezultacie ujawnionych oszustw i różnego rodzaju przypadków wyłudzenia pieniędzy publicznych skarb państwa stracił 957 milionów euro. Wykryto 154 fałszywych inwalidów, głównie osoby udające całkowitą ślepotę , które pobierały renty. Niektórzy z nich _ wpadli _ po latach wyłudzania świadczeń z włoskiego odpowiednika ZUS, który w związku z masowością tego zjawiska nakazał skrupulatne kontrole.

Inni wyłudzali dodatki przewidziane dla osób najuboższych.

W ciągu pięciu miesięcy policja skarbowa wpadła na trop 5,5 miliarda euro ukrytych przed fiskusem, na przykład za granicą. Wykryto też 3500 osób i działających we Włoszech podmiotów całkowicie nieznanych urzędom skarbowym.

Kolejnym nierozwiązanym od lat problemem jest praca na czarno. Od początku tego roku stwierdzono ponad 14 tysięcy takich przypadków. Zarzuty postawiono ponad 2 tysiącom pracodawców.

Elementem walki z oszustwami podatkowymi będzie radykalna zmiana wchodząca w życie w poniedziałek. Od tego dnia urzędy skarbowe będą miały prawo kontrolować rachunki bankowe obywateli i wszystkie ich operacje oraz wydatki. Możliwe będzie wszczęcie dochodzenia w przypadku każdej budzącej podejrzenia transakcji, na przykład zakupu drogiego samochodu przez podatnika deklarującego niskie dochody.

Decyzję o odtajnieniu kont przed urzędami skarbowymi podjął poprzedni rząd Mario Montiego w ramach naprawy finansów państwa.

Czytaj więcej w Money.pl
Dolce i Gabbana do więzienia? Prokurator... Kary dwóch i pół roku więzienia zażądał dzisiaj prokurator dla włoskich projektantów mody Domenico Dolce i Stefano Gabbany, oskarżonych wraz z innymi osobami o oszustwa podatkowe na sumę około miliarda euro.
Unia traci na tych oszustwach bilion euro Co roku Unia traci na tym bilion euro - to niemal tyle, co wartość PKB Hiszpanii, albo cały, siedmioletni budżet Wspólnoty.
Minister chciał ukryć miliony w Szwajcarii? Sprawa oszustw podatkowych byłego francuskiego ministra do spraw budżetu Jerome Cahuzaca nabiera coraz większych rozmiarów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)