Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Oto państwo, które nie musi oszczędzać

0
Podziel się

Mamy najlepsze finanse publiczne w Europie - chwali się szwedzkie Ministerstwo Finansów.

Oto państwo, które nie musi oszczędzać
(mrlins/CC/Flickr)
bErePOJN

Szwecja ma najzdrowsze finanse publiczne w Unii Europejskiej - twierdzi szwedzkie Ministerstwo Finansów, powołując się na dane Komisji Europejskiej. W związku z tym rząd nie musi wprowadzać trudnych oszczędności, boryka się jednak z wysokim bezrobociem.

_ - __ Rząd przed kryzysem i po nim bronił finansów publicznych, Szwecja wyszła z kłopotów silniejsza niż inne kraje UE _ - twierdzi szwedzki minister finansów Anders Borg. Potwierdzają to dane Komisji Europejskiej, według których Szwecja, obok Estonii i Bułgarii, należy do tej nielicznej grupy krajów UE, których deficyt budżetowy w 2010 roku nie przekroczy poziomu 3 proc. PKB.

W tym roku deficyt budżetowy Szwecji ma osiągnąć 2,1 proc. PKB, a w 2011 tylko 1,6 proc.
Jak podaje w analizie ekonomicznej szwedzkie Ministerstwo Finansów, dobra sytuacja budżetowa sprawia, że _ nie ma potrzeby działań naprawczych (oszczędności), które mogłyby negatywnie odbić się na rynku pracy _.

bErePOJP

To właśnie bezrobocie jest największym problemem w Szwecji. Światowy kryzys uderzył w mającą duży udział w szwedzkiej gospodarce branżę motoryzacyjną, co wiązało się z masowymi zwolnieniami.

Z danych szwedzkiego Urzędu Statystycznego wynika, że w kwietniu 2010 r. stopa bezrobocia wyniosła 9,5 proc. Prognozy na przyszły rok nie są optymistyczne - bezrobocie utrzyma się na tym samym poziomie. Według resortu finansów, są już pierwsze oznaki poprawy, gdyż _ dzięki dobremu poziomowi produkcji sektora publicznego oraz usług zlikwidowano mniej miejsc pracy, niż wcześniej zakładano _.

Kwestia miejsc pracy jest najważniejszym tematem trwającej właśnie kampanii przed wrześniowymi wyborami parlamentarnymi. Opozycyjna socjaldemokracja w przypadku zwycięstwa obiecuje poprawę sytuacji bezrobotnych, a jednocześnie nie zaprzecza, że podwyższy podatki.

bErePOJV

Według rządzącej centroprawicowej koalicji, to jednak obniżenie podatków uratowało Szwedów przed skutkami kryzysu. Ogólnoświatowe problemy gospodarcze zbiegły się w czasie z programem obniżenia podatków od dochodów osobistych, co wpłynęło pozytywnie na popyt wewnętrzny.

Socjaldemokraci twierdzą natomiast, że _ ulgi podatkowe skonsumowały nadwyżkę budżetową, wypracowaną przez poprzednie lewicowe rządy, doprowadzając do powstania deficytu _.

bErePOKq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)