Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Otwarcie rynku pracy UE. Nie będzie masowego napływu Rumunów

0
Podziel się:

Zdaniem komisji Europejskiej, większość Rumunów i Bułgarów, którzy chcieli wyjechać i pracować za granicą - już to zrobiła.

Otwarcie rynku pracy UE. Nie będzie masowego napływu Rumunów
(AP/Fotolink/East News)

Komisja Europejska nie spodziewa się masowej fali rumuńskich i bułgarskich pracowników do krajów członkowskich. 1 stycznia zniesiono dla nich ostatnie bariery na unijnym rynku pracy. Mają oni teraz prawo osiedlania się i pracy m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Holandii. Zmiany te wywołały szczególne obawy na Wyspach Brytyjskich.

Rzecznik Komisji Europejskiej Jonathan Todd zaprzeczył jednak jakoby od początku roku zaobserwowano duży napływ obywateli tych narodowości do innych państw Unii. Jak przypomniał, już przed 1.stycznia pracowali oni na terenie 19 krajów członkowskich. Jego zdaniem, większość Rumunów i Bułgarów, którzy chcieli wyjechać i pracować za granicą - już to zrobiła.

Komisja Europejska przyznaje, że po otwarciu rynków dla nowych imigrantów mogą wystąpić pewne lokalne kłopoty w niektórych miastach czy regionach, związane z dostępem do edukacji, zakwaterowaniem czy świadczeniami socjalnymi. Jak podkreślił jednak Todd, ich rozwiązaniem nie jest ponowne wprowadzanie barier w swobodnym przepływie osób. Jego zdaniem, kraje członkowskie mogą skorzystać ze środków z Europejskiego Funduszu Społecznego, by rozwiązać kwestie związane z imigracją.

Komisja Europejska podkreśla, że swobodny przepływ osób to jeden z fundamentów Unii Europejskiej i wprowadzenie ograniczeń będzie niezgodne z unijnym prawem.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)