Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ożywienie na rynkach wschodzących Europy

0
Podziel się:

Ożywienie utrzyma się w 2014 r. o ile eurostrefa, a zwłaszcza Niemcy znów nie zacznie się kurczyć - ocenia think tank Capital Economics.

Ożywienie na rynkach wschodzących Europy
(IPON-BONESS/SIPA/EAST NEWS)

Ożywienie na europejskich rynkach wschodzących, które zaznaczyło się w drugim półroczu 2013 r. utrzyma się w 2014 r. o ile eurostrefa, a zwłaszcza Niemcy znów nie zacznie się kurczyć - ocenia think tank Capital Economics.

Największym zagrożeniem dla gospodarek regionu byłby powrót napięcia na finansowych rynkach na tle obaw o zadłużenie eurostrefy. Europejskie rynki wschodzące odczułyby skutki poprzez powiązania bankowe.

Ze swej strony CE zakłada inny, optymistyczny scenariusz: _ Zanosi się na stopniowe umocnienie gospodarki eurostrefy w najbliższych dwóch latach, co będzie wsparciem dla eksporterów z europejskich rynków wschodzących _.

Prognoza PKB Capital Economics dla Polski na lata 2013-15 wynosi 1,5 proc., 3,0 proc. oraz 3,0 proc., zaś inflacji 1,0 proc., 1,8 proc. oraz 2,3 proc. Pierwszej zwyżki procentowej w Polsce analitycy oczekują dopiero w 2015 r. W 2014 r. w grupie pięciu państw (Rosja, Turcja, Polska, Czechy i Węgry) najszybciej będzie rosła gospodarka polska, a w 2015 r. turecka.

CE ocenia, że do końca 2014 r. przyrost eksportu do strefy euro sięgnie 10 proc. rdr. na czym skorzystają firmy zintegrowane z niemieckim łańcuchem dostaw, jak polskie, czeskie i węgierskie.

Lepsza koniunktura w strefie euro wyrazi się także większym napływem kapitału bankowego do europejskich rynków wschodzących.

_ - W ostatnich latach centrale bankowe zmniejszyły pulę kapitału dostępnego ich filiom w Europie Centralnej i Wschodniej po to, by wzmocnić ich własne bufory. Ostatnie dane, zwłaszcza z Polski wskazują, że skala oddłużenia zaczęła się zmniejszać _ - zaznacza Capital Economics.

Innymi czynnikami sprzyjającymi wzrostowi na europejskich rynkach wschodzących są: mniej sztywna polityka fiskalna i luźna polityka monetarna będąca efektem niskiej inflacji.

Czytaj więcej w Money.pl
Koniec z recesją w Europie. Dane jednoznaczne Indeks PMI, określający koniunkturę w przemyśle strefy euro wyraźnie rośnie.
Dane o produkcji poniżej oczekiwań Analitycy spodziewali się wzrostu produkcji przemysłowej mdm o 0,1 proc.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)