Notowania

pakt fiskalny
02.03.2012 08:03

Pakt fiskalny. Saryusz Wolski: Czesi podpiszą, gdy zmieni się prezydent

Podpisanie paktu fiskalnego zwiększy wiarygodność Unii Europejskiej i strefy euro - uważa polski eurodeputowany Jacek Saryusz Wolski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(photo-service.europarl.europa.eu)

Zdaniem polityka nie jest to wyjście z kryzysu, ale dzięki paktowi Unia złapała pierwszy oddech.
Gość Programu Pierwszego Polskiego Radia mówi, że kropka nad i w sprawie paktu została już postawiona. Dodał, że nie podpiszą go tylko Wielka Brytania i Czechy.

- _ Wszyscy dotychczas z dwudziestu pięciu potwierdzili, także będzie 25 podpisów. To prawie cała Unia, Na Anglików nikt nie liczył, a Czesi to jest spór wewnątrz koalicji, nawet wicepremier groził, że wyjdzie z koalicji. Ale jeśli zmieni się prezydent, co jest prawdopodobne, wtedy będzie 26 do jednego _ - powiedział Saryusz Wolski.

POSŁUCHAJ JACKA SARYUSZA WOLSKIEGO:

Jacek Saryusz Wolski podkreśla, że pakt wejdzie w życie jeśli ratyfikuje go dwanaście państw._ - Oczywiście zależy na tym wszystkim, żeby było powszechnie ratyfikowane. Zagrożenia są, bo Irlandia mówi, że będzie referendum. Są pewne znaki zapytania, jeśli chodzi o Francję, bo kandydat prezydencki Francois Hollande mówi, żeby renegocjować. Pozostali muszą przeprowadzić to przez swoje parlamenty, a tam zawsze mogą być niespodzianki, ale dwunastka na pewno będzie, więc pakt wejdzie w życie _- powiedział eurodeputowany.

Dziś rozpoczyna się drugi i ostatni dzień unijnego szczytu w Brukseli z udziałem liderów 27 krajów członkowskich. Rozpocznie się on od podpisania paktu fiskalnego, wymuszającego większą dyscyplinę finansową, który ma uchronić Europę przed powtórką kryzysu w przyszłości. Podpisy pod dokumentem złożą przywódcy 25 krajów, nie zdecydowały się na to tylko Czechy i Wielka Brytania. Podpisanie paktu fiskalnego to kontynuacja rozpoczętej wczoraj dyskusji o gospodarce.

O pakcie fiskalnym czytaj w Money.pl
Dokument, który zmieni oblicze Europy Donald Tusk dostał upoważnienie od rządu. Już jutro może go podpisać.
Ten dokument ma przywrócić wzrosty na giełdach. Od jutra? Jose Barroso oczekuje od europejskich przywódców _ konkretów i szczerości _.
Irlandia popsuła unijną ceremonię Dublin w ten sposób zaskoczył nie pierwszy raz.
Tagi: pakt fiskalny, saryusz-wolski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz