Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pakt fiskalny sukcesem Polski? Tak uważają Włosi

0
Podziel się:

Włoska prasa zwraca uwagę, że stanęliśmy na drodze kanclerz Angeli Merkel, kontestując jej rygorystyczne propozycje.

Pakt fiskalny sukcesem Polski? Tak uważają Włosi
(TommL/iStockPhoto)

Strategicznym sukcesem Polski nazywa _ Corriere della Sera _ kompromis osiągnięty w Brukseli, zgodnie z którym kraje spoza eurolandu po ratyfikacji paktu fiskalnego będą uczestniczyć w szczytach ws. konkurencyjności oraz zmian w strefie euro.

Największa włoska gazeta pisze: _ siedmiu krasnoludków czy też wspaniała siódemka, jak kto chce je uważać, czyli Polska, Republika Czeska, Słowacja, Finlandia, Austria, Węgry i Wielka Brytania to kraje, które bezpośrednio lub pośrednio wstrząsnęły szczytem UE _.

Dziennik zwraca uwagę, że państwa te stanęły na drodze kanclerz Angeli Merkel, kontestując jej _ rygorystyczne propozycje _. Niezadowolenie to okazało się powszechne, od wschodu po zachód. Za najbardziej symboliczną gazeta uważa postawę Polski, domagającej się prawa do udziału w dyskusji o przyszłości strefy euro.

_ Corriere della Sera _ pisze obszernie o _ polskiej strategii _, która od starcia z Francją w sporze o miejsce przy stole eurolandu i pod hasłami _ metody wspólnotowej _ doprowadziła do finałowego kompromisu. Przytacza się słowa ministra finansów Jacka Rostowskiego, który powiedział: _ Chcemy utrzymania zjednoczonej Europy _.

_ Oprócz częściowego rewanżu na "tych samych, jak zawsze" Francuzach, którzy wymyślili mit polskiego hydraulika, dla Warszawy był to wczoraj sukces strategiczny - ocenia największa włoska gazeta. La Repubblica _ podkreśla, że brukselski szczyt wyznacza początek procesu politycznego, którego celem jest wprowadzenie nowych reguł fiskalnych dla Unii Europejskiej.

_ Aktywny udział Włoch w tym procesie jest rezultatem osobistej reputacji (premiera Mario) Montiego i wysiłków na rzecz dyscypliny i liberalizacji, które podejmuje jego rząd _ - ocenia rzymski dziennik. Zwraca jednocześnie uwagę na to, że dzięki kompromisowi udało się przezwyciężyć weto Polski, która domagała się udziału w dyskusji na temat przyszłości strefy euro. Pisząc zaś o _ nie _ ze strony Czech gazeta zaznacza, że nie jest ono definitywne.

Za _ dyplomatyczny sukces _ Mario Montiego _ La Repubblica _ uważa przyjęcie wspólnej deklaracji na temat wzrostu gospodarczego oraz zobowiązanie się krajów członkowskich do opracowania do marca konkretnego planu na rzecz wzrostu PKB i zatrudnienia. Według dziennika symbolem tego szczytu pozostaną poprzedzające go konsultacje premiera Włoch z kanclerz Angelą Merkel i prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym.

_ Uśmiechnięte, rozluźnione trio _, nazwane przez dziennikarzy _ Merkonti _ to, jak stwierdza się w relacji z Brukseli, dowód na to, że obecnie na czele Unii stoją Berlin, Paryż i Rzym.

Znacznie bardziej sceptyczny jest komentator dziennika _ La Stampa _, według którego _ nie wystarczy częściowy sukces _. Jego zdaniem wszystkie kraje muszą okazać _ narodową, wewnętrzną i suwerenną wolę wywiązywania się z unijnych zobowiązań _, by uzdrowić finanse i przeprowadzić ważne reformy strukturalne.

_ Z tego punktu widzenia Włochy są na bardziej obiecującej drodze niż Francja i Hiszpania; byłoby czymś heroicznym, ale i niepożądanym, gdyby uratowano Europę dzięki naszym wysiłkom, a potem poleglibyśmy razem z nią z powodu braku starań innych _ - zastrzega publicysta _ La Stampy _.

Wyraża opinię, że mechanizmy działania funduszu ratunkowego dla państw muszą zostać sprecyzowane i zaktualizowane w sposób najbardziej skuteczny, bez _ interwencji i ślamazarności politycznej _, ale za to na podstawie zasady solidarności, bez której - przypomina - _ Europa głęboko współzależna nie utrzyma się na nogach _.

_ Nie ma powodu, by sądzić, że Europa nie da sobie rady, ale wczorajszy szczyt nie pozbawił nas jeszcze wrażenia bałaganu, jaki tworzy zarządzanie europejską gospodarką i finansami. Rada Europejska w marcu będzie miała szansę to wrażenie poprawić _ - konkluduje _ La Stampa _.

Czytaj więcej na temat paktu fiskalnego w Money.pl
Decydująca rozgrywka ws. strefy euro. Kiedy? Premier Włoch Mario Monti spodziewa się, że na poniedziałkowym szczycie UE zapadną wiążące decyzje ws. _ systemu dyscypliny finansów publicznych _.
Tusk znalazł nowych sojuszników. To Włosi! Donald Tusk odwiedził dziś Włochy. Spotkał się z premierem Mario Montim. Mnóstwo uprzejmości, pochlebstw i deklaracja współpracy w Unii.
"Europa zakładnikiem ambicji Sarkozy'ego". Ostro o szczycie Sytuacja nie jest idealna, ale jesteśmy w grze - tłumaczą się politycy PO.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)