Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Paliwo wraca na francuskie stacje benzynowe

0
Podziel się:

Po strajku dziś 80 proc. stacji benzynowych ma znów działać normalnie.

Paliwo wraca na francuskie stacje benzynowe
(PAP/EPA)
bEJVtOEl

Część rafinerii, zamkniętych do tej pory wskutek strajku związkowców, ma wznowić produkcję.

Minister do spraw ekologii, odpowiedzialny także za transport, Jean-Louis Borloo zapowiedział w poniedziałek wieczorem, że dziś po południu 80 proc. stacji benzynowych będzie znów działać normalnie. W piątek przedstawiciele rządu i sektora paliwowego, mówili o _ kilku dniach _ potrzebnych do wznowienia zwykłej dystrybucji paliw, nie precyzując tego terminu.

bEJVtOEn

Według mediów, sytuacja z paliwami poprawia się powoli, choć pozostaje trudna w kilku regionach, w tym przede wszystkim na zachodzie i środkowym zachodzie oraz w Ile-de-France (region paryski). Według Francuskiej Unii Przemysłu Naftowego (Ufip), jeszcze w poniedziałek w jednej czwartej punktów dystrybucji paliw w kraju kierowcy mieli - w różnym stopniu - problemy z tankowaniem.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/122/t113786.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/strajki;kosztuja;francje;nawet;400;mln;euro;dziennie,106,0,698730.html) Strajki kosztują Francję nawet 400 mln euro dziennie
Strajk w rafineriach trwa wciąż w 9 rafineriach, w tym w 6 zakładach koncernu Total. Ponadto już od blisko miesiąca protestuje obsługa portu w pobliżu Marsylii, blokując wstęp dziesiątkom statkom z surową ropą i produktami petrochemicznymi. Z tego powodu ponad 80 tankowców czeka wciąż na rozładunek na redzie w okolicy francuskiego portu. Ten protest w Marsylii kosztował już do tej pory, według dziennika _ Le Figaro _, 600 milionów euro.

Od ubiegłego wtorku - zgodnie z zarządzeniem prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego - policja odblokowała siłą kilka składów paliw, w których zabarykadowali się przeciwnicy reformy emerytalnej.

bEJVtOEt

Minister finansów Christine Lagarde powiedziała, że konflikt w sprawie reformy emerytalnej jest w _ przełomowym _ momencie. Wyraziła się z uznaniem o nowej inicjatywie części związkowców, którzy zaproponowali dzień wcześniej organizacjom pracodawców negocjacje w sprawie zatrudnienia ludzi młodych i seniorów. Witam z zadowoleniem powrót rozumu i dialogu - powiedziała Lagarde. Propozycja negocjacji ze strony związków może oznaczać, że ich umiarkowana część, zwłaszcza druga pod względem wielkości organizacja - CFDT, pogodziła się z przyjęciem rządowej reformy emerytalnej. W opinii mediów, teraz związki chcą przenieść walkę na nieco inne _ fronty _.

Mimo tych deklaracji główne związki zawodowe zapowiedziały kolejne ogólnokrajowe akcje protestacyjne w czwartek 28 października i w sobotę 6 listopada.

Strajki i protesty przeciwko reformie powodują wciąż utrudnienia w transporcie kolejowym, ale mniejsze niż w ubiegłym tygodniu. Superszybkie pociągi TGV kursują niemal normalnie, inne połączenia są zapewnione w średnio około 70 proc.

Z powodu ferii szkolnych, tzw. ferii Wszystkich Świętych trwających do 1 listopada, zakończyły się też blokady liceów przez uczniów, którzy dołączyli do protestów przeciw reformie eemrytalnej. Jednak największy związek studentów - UNEF - wezwał swoich kolegów oraz licealistów do tego, by mimo przerwy szkolnej zorganizować we wtorek kolejne uliczne manifestacje w tej sprawie.

bEJVtOEu

W miniony piątek francuski Senat, po izbie niższej, uchwalił ustawę o reformie systemu emerytalnego. Z powodu naniesionych przez senatorów poprawek tekst musi być w tym tygodniu poddany ponownemu głosowaniu w obu izbach - we wtorek w Senacie, a w środę - w Zgromadzeniu Narodowym. Jak podkreślają obserwatorzy, przegłosowanie tego tekstu jest w obecnej sytuacji przesądzone.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/54/t85046.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/spadaja;notowania;sarkozyego;przez;reforme,63,0,698431.html) Spadają notowania Sarkozy'ego. Przez reformę Popularność Nicolasa Sarkozy'ego spadła do najniższego poziomu od rozpoczęcia jego kadencji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/131/t114051.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/francuzi;maja;dosc;strajkow,87,0,697943.html) Francuzi mają dość strajków Większość Francuzów chce zakończenia strajków związanych z reformą emerytalną.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/47/t96303.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/francja;braki;paliw;potrwaja;jeszcze;kilka;dni,64,0,697664.html) Francja: Braki paliw potrwają jeszcze kilka dni Jedna czwarta stacji paliw nie działa z powodu protestów przeciwko reformie emerytalnej.
bEJVtOEO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)