Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Państwo przejmuje kontrolę nad kasą z UE

0
Podziel się:

Rząd przyjął w poniedziałek projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych, która m.in. włącza do budżetu centralnego środki pozyskiwane z Unii Europejskiej - podało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie.

Państwo przejmuje kontrolę nad kasą z UE
(PAP/ Radek Pietruszka)

"Najważniejszą zmianą zaproponowaną przez rząd jest włączenie środków unijnych do budżetu państwa. Programy unijne będą finansowane z budżetu. Umożliwi to pełną kontrolę państwa nad tymi wydatkami" - napisano w komunikacie CIR.

Według CIR nowelizacja zakłada, że plany budżetowe agencji i innych państwowych osób prawnych będą obowiązkowo przedstawiane w formie załączników do ustawy budżetowej.

"W nowelizacji zaproponowano likwidację prefinansowania. Pieniądze na realizację programów w latach 2007-2013 będą rozdzielane albo na bezpośrednie finansowanie zadań, albo w formie dotacji budżetowych. Załącznikiem do ustawy budżetowej staną się programy operacyjne, natomiast wydatki na realizację programu w danym roku będą umieszczane w planie budżetowym" - podało CIR.

"W budżecie zostaną też ujęte wszystkie środki, jakie otrzymuje Polska z Unii Europejskiej oraz państw należących do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA)" - głosi komunikat.

Projekt zakłada możliwość elastycznego wykorzystywania pomocy UE - minister rozwoju regionalnego będzie mógł wnioskować do ministra finansów o inne przeznaczenie środków przewidzianych w budżecie państwa na realizację programów operacyjnych.

_ W myśl nowych przepisów MF będzie zobowiązany do publicznego informowania o dokonanych umorzeniach podatkowych, co ma zwiększyć przejrzystość sektora. _"Nowelizacja zakłada również obowiązek dołączania do ustawy budżetowej zestawienia zadań w ramach planowanych
wydatków, wraz z opisem celów, mierników wykonania oraz przewidywanych kosztów ich realizacji. Umożliwi to w przyszłości
przejście na system budżetowania zadaniowego" - podał CIR.

Rząd założył, że najnowsza nowelizacja ustawy o finansach publicznych to pierwszy etap naprawy funkcjonowania sektora. Celem całej reformy ma być zwiększenie przejrzystości i jawności finansów publicznych.

Wicepremier Zyta Gilowska powiedziała w ubiegłym tygodniu, że obecna nowelizacja to realizacja około jednej trzeciej zamierzeń zawartych w projekcie zupełnie nowej ustawy o finansach publicznych.

Według Gilowskiej, w drugim etapie zmian w finansach publicznych planowana jest likwidacja tzw. zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych. Oszczędności, jakie budżet może uzyskać w wyniku wszystkich zmian to według Gilowskiej 8-10 mld zł. Takich oszczędności Gilowska spodziewa się po 2 latach od wprowadzenia wszystkich zmian.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)