Notowania

kryzys w grecji
18.03.2010 11:27

Papandreu ostrzega: Przez kredyty nie wyjdziemy z kryzysu

Grecja nie będzie w stanie obniżyć deficytu - uważa premier.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Premier Grecji Jeorjos Papandreu ostrzegł na forum komisji Parlamentu Europejskiego, że jego kraj nie zdoła dokonać zaplanowanego obniżenia deficytu budżetowego, jeśli nadal będzie musiał zaciągać wysoko oprocentowane kredyty.

Jak zaznaczył, podjęte przez Grecję przedsięwzięcia oszczędnościowe dowodzą, iż dąży ona do utrzymania stabilności euro i zrealizowania głębokich reform strukturalnych.

_ - Jednak jeśli będziemy nadal pożyczać na wysoki procent, a z takim wyzwaniem mamy do czynienia, to nie da się uzyskać redukcji deficytu, która jest celem tych surowych przedsięwzięć. Powinniśmy móc pożyczać z normalnym oprocentowaniem _ - powiedział Papandreu.

W ubiegły piątek Grecja dokonała pomyślnej emisji 10-letnich obligacjiza 5 mld euro o rocznej stopie odsetkowej 6,25 proc. - prawie dwa razy wyższej niż w przypadku analogicznych obligacji niemieckich. Ateny muszą pożyczyć w tym roku łącznie około 53 mld euro, w tym około 20 mld na przypadające w kwietniu i maju refinansowanie zadłużenia.

Przyjęty również w piątek przez rząd grecki pakiet oszczędnościowy ma obniżyć deficyt finansów publicznych z 12,7 proc. produktu krajowego brutto w roku 2009 do 8,7 proc. PKB w roku bieżącym.

Jak podkreślił Papandreu, Grecja chce rozwiązać problem swego zadłużenia bez sięgania po kredyty Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Oświadczył również, że Grecja z zadowoleniem przyjęłaby wyraźną ofertę wsparcia, nawet jeśli nie prosi o pomoc finansową, a ofertę tę mógłby przedstawić najbliższy szczyt Unii Europejskiej.

_ - Uważam, że istnieje okazja do podjęcia decyzji na szczycie UE w przyszłym tygodniu. Oczekuje się, że jest to coś, na co stać Unię Europejską. Zatem jest to, jak sądzę, okazja, której nie powinniśmy zmarnować _ - powiedział grecki premier.

* [ "Trzeba pomóc Grekom, choć nie są wiarygodni" ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/trzeba;pomoc;grekom;choc;nie;sa;wiarygodni,211,0,599763.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: kryzys w grecji, grecja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz