Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Parlament Czech przeciwny wdrożeniu europejskiego nadzoru bankowego

0
Podziel się:

Uchwałę obu izb parlamentu poparł prezydent Vaclav Klaus.

Parlament Czech przeciwny wdrożeniu europejskiego nadzoru bankowego
(justindc/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)

Obie izby czeskiego parlamentu w przyjętej w czwartek wspólnej uchwale sprzeciwiły się wdrożeniu europejskiego nadzoru bankowego przed uzgodnieniem szczegółów systemu.

W uchwale zagrożono zablokowaniem terminu wdrożenia. _ Nie możemy zaakceptować pozbawienia czeskiego Banku Narodowego znaczących kompetencji _ - podkreślono.

Senatorzy i posłowie zwrócili uwagę, że _ większość czeskich banków należy do spółek międzynarodowych _, i wyrazili obawę, że zagraniczne centrale banków _ w przypadku problemów finansowych mogą czerpać pieniądze z wkładów czeskich obywateli na zdrowych kontach czeskich filii swoich macierzystych placówek _.

_ - Bruksela nie może odbierać podstawowych kompetencji czeskiemu Bankowi Narodowemu, którego głównym zadaniem jest zapewnienie stabilizacji finansowej w kraju. Może bowiem dojść do sytuacji, kiedy czeski bank, zależny od zagranicznej instytucji finansowej, znajdzie się poza gestią czeskiego Banku Narodowego _ - ostrzeżono.

Deputowani zapewnili, że _ akceptują konieczność zapobiegania sytuacjom kryzysowym _, ale zaznaczyli, że nie mają _ informacji o działaniach poszczególnych mechanizmów nadzoru bankowego, które mogą zawierać elementy zagrażające stabilizacji finansowej krajów członkowskich Wspólnoty _.

Podkreślili też, że obawiają się utraty niezależności czeskiego Banku Narodowego, ponieważ decyzje dotyczące nadzoru mają być podejmowane jedynie kwalifikowaną większością głosów.

Uchwałę obu izb parlamentu poparł prezydent Vaclav Klaus.

Premier Petr Neczas powiedział czeskim dziennikarzom po październikowym szczycie UE w Brukseli, że _ w obecnych uzgodnieniach jest wiele krytycznych punktów, co do których brakuje jasności i muszą one zostać wyjaśnione, zanim przystąpi się do wspólnego nadzoru instytucji finansowych _.

Neczas zarzucił Radzie Europejskiej, że _ koncentruje się na procedurach i terminach _, zamiast rozpatrywać _ samą substancję mechanizmu nadzoru bankowego _. Szef czeskiego rządu powiedział, że stanowisko Pragi popierają inne państwa: Szwecja i Dania, a stanowisko Czech w wybranych kwestiach podzielają _ Holandia, Luksemburg i Polska _.

Ramy prawne nadzoru bankowego mają powstać do 1 stycznia 2013 roku, a sam nadzór - według ustaleń szczytu - będzie mógł zacząć efektywnie funkcjonować prawdopodobnie w ciągu 2013 roku.

Czytaj więcej o nadzorze bankowym w Money.pl
Niemcy wyhamują całą Unię? Zwlekają z kluczową reformą Coraz bardziej wątpliwe jest, że nowy mechanizm zacznie funkcjonować na początku 2013 roku.
Nadzór bankowy w nowym roku. "To nierealne" Europejski nadzór nad 6 tysiącami banków ma być omawiany na szczycie jako pierwszy element zacieśniania Eurolandu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)