Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Parlament Europejski o budżecie. Dziś głosowanie

0
Podziel się

Czy posłowie zdecydują się przyznać 134 miliardy euro na zaległe płatności oraz 151 miliardów na pokrycie zobowiązań?

Parlament Europejski o budżecie. Dziś głosowanie
(photo-service.europarl.europa.eu)
bDBithsl

Parlament Europejski ma głosować nad przyszłorocznym budżetem Unii. W porządku dziennym rozpoczynającej się dziś w Strasburgu sesji plenarnej jest też ustanowienie Patentu Europejskiego oraz prawa migrantów i mniejszości. Zostanie również wręczona tegoroczna nagroda imienia Sacharowa.

Do przyjęcia przyszłorocznego budżetu Unii jest coraz bliżej. Po jego zatwierdzeniu, Komisja Europejska będzie mogła zapłacić zaległe zobowiązania oraz zasilić zagrożony program wymiany studenckiej _ Erasmus _.

Kwoty, które ma zatwierdzić Parlament, to blisko 134 miliardy euro płatności oraz niemal 151 miliardów na pokrycie zobowiązań. Negocjacje budżetu były szczególnie trudne. Zbiegły się bowiem z negocjacjami kolejnej siedmioletniej perspektywy finansowej Unii.

bDBithsn

Jest też szansa, że trwająca od lat batalia o wspólny europejski system patentowy dobiegnie końca. Wszystko wskazuje, że posłowie przyjmą kompromisowe rozwiązanie, przygotowane przez prezydencję cypryjską.

Jeśli do tego dojdzie, Patent Europejski kosztował będzie 980 euro, czyli o połowę mniej od patentu amerykańskiego. Będzie go można także łatwiej uzyskać, co powinno być dodatkową zachętą dla europejskich wynalazców.

Czytaj więcej w Money.pl
Mimo kryzysu chcą zwiększać wydatki Nie tylko dyscyplina budżetowa, ale i działania na rzecz wzrostu gospodarki są potrzebne do wyjścia UE z kryzysu - przekonywali szefowie grup politycznych w PE.
"Sytuacja gospodarcza UE nie jest stabilna" Według ministra ds. europejskich Piotra Serafina Polska podczas Rady Europejskiej 13-14 grudnia będzie chciała szybkiego powrotu do rozmów.
Zielone światło dla budżetu Unii Europejskiej Komisja budżetowa PE dała dzisiaj zielone światło dla porozumienia z Radą UE ws. budżetu UE na 2013 r. i nowelizacji budżetu 2012.
bDBithsO
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)