Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Parlament Europejski przyjął rezolucję o energetyce jądrowej

0
Podziel się:

Podczas przeprowadzonych w zeszłym roku testów wytrzymałościowych w 145 elektrowniach w Unii, w większości wykryto liczne nieprawidłowości.

Parlament Europejski przyjął rezolucję o energetyce jądrowej
(cnythzl/iStockphoto)
bEJrvGGd

Parlament Europejski poparł plany zwiększenia bezpieczeństwa elektrowni jądrowych. Oprócz wytrzymałościowych testów zaleca częstsze niezależne kontrole i ujednolicenie kryteriów oceny.

W rezolucji eurodeputowani apelują, aby zwiększyć rolę organów kontrolnych i zapewnić im niezależność i przejrzystość w działaniu. Podczas przeprowadzonych w zeszłym roku testów wytrzymałościowych w 145 elektrowniach w Unii, w większości wykryto liczne nieprawidłowości. Parlament zalecił, aby tego typu testy obejmowały także przygotowania do reagowania na sytuację zagrożenia poza terenem elektrowni. W państwach Unii w promieniu 30 kilometrów od reaktorów mieszka ponad 100 tysięcy osób.

Rezolucja zwraca też uwagę na przestrzeganie najwyższych standardów bezpieczeństwa w elektrowniach jądrowych poza unijnymi granicami, miedzy innymi na Białorusi, Ukrainie i w Kaliningradzie. Posłowie zalecili w tej sprawie zwiększenie współpracy międzynarodowej, tak aby wszystkie kraje Europy przyjęły nowe unijne zasady.

bEJrvGGf
Czytaj więcej o elektrowniach atomowych w Money.pl
Kraje z kłopotami: Polska, Grecja, Portugalia Komisja Europejska wezwała dziś Polskę do przyjęcia do polskiego prawa dyrektywy UE o bezpieczeństwie jądrowym
Nie stać nas, ale rząd programu nie przerwie Szef rządu spotykał się ze swoimi ministrami i szefem Polskiej Grupy Energetycznej.
Atom. Francuzi zbierają kontakty w Polsce Udział polskiego przemysłu w budowie pierwszej elektrowni jądrowej może sięgnąć 50 proc. - ocenia prezes francuskiego koncernu Areva Luc Oursel.
bEJrvGGG
KOMENTARZE
(0)