Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Parlament we Włoszech się skurczy. Jest decyzja

0
Podziel się:

Wszyscy pobierają rekordowo wysokie w Europie uposażenia, wynoszące po kilkanaście tysięcy euro miesięcznie.

Parlament we Włoszech się skurczy. Jest decyzja
(PAP/EPA)

Trzy największe włoskie ugrupowania popierające rząd Mario Montiego (na zdj.) zaaprobowały dziś projekt ustawy o zmniejszeniu liczby parlamentarzystów. Zgodnie z tą propozycją ich liczba zostanie zredukowana z 945 do 762.

We włoskiej Izbie Deputowanych zasiada 630 osób, w Senacie - 315. Wszyscy pobierają rekordowo wysokie w Europie uposażenia, wynoszące po kilkanaście tysięcy euro miesięcznie.

Ich obniżenie oraz zmniejszenie liczby parlamentarzystów to element polityki oszczędnościowej rządu, a jednocześnie reakcja na falę społecznej krytyki pod adresem parlamentu w Rzymie za to, że pochłania miliardy z budżetu państwa. Zgodnie z tą propozycją deputowanych ma być 508, a senatorów 254.

Wstępne porozumienie o redukcji liczby senatorów i deputowanych zawarli redagujący ostateczną wersję projektu przedstawiciele centroprawicowego Ludu Wolności, centrolewicowej Partii Demokratycznej i postchadeckiej Unii Centrum. Projekt trafi wkrótce do prac w Senacie.

Parlamentarna arytmetyka wskazuje, że dzięki poparciu największych partii ustawa zostanie przyjęta przez obie Izby.

Czytaj więcej w Money.pl
Mają najwyższe pensje w Europie, a protestują Izba Deputowanych zakwestionowała raport na temat zarobków parlamentarzystów, z którego wynika, że ich uposażenia są najwyższe w Europie.
Awantura w Senacie. "Basta! Jesteś pajacem" Po głośnych protestach i awanturze, wywołanej przez parlamentarzystów prawicowej Ligi Północnej przerwano posiedzenie.
To on zdecydował o nastrojach inwestorów Nowy włoski premier daje nadzieję na rozwiązanie włoskiego kryzysu. Czyżby inwestorzy zaczęli w to wierzyć?
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)